Pennsylvania

From USNA Virtual Memorial Hall

Pennsylvania 191 Honorees

JOHN O. CURTIS, LCDR, USN (Altoona)

JOHN C. H. SMITH, LT, USN (Altoona)
JOHN J. WILEY, LT, USN (Altoona)
MATTHEW M. WIEGAND, MAJ, USMC (Ambler)
PAUL W. BURTON, LCDR, USN (Ardmore)
RALPH R. BEACHAM, LCDR, USN (Barnesboro)
GLENN A. WILSON, LTJG, USN (Beaver Falls)
ROGER M. NETHERLAND, CAPT, USN (Beaver)
THOMAS M. BUCHANAN, LCDR, USN (Bellefonte)
ALFRED T. BRISBIN, ENS, USN (Bellefonte)
HARRY E. HOWELL, ENS, USN (Ben Avon)
TERRY L. VIAL, ENS, USN (Berwick)
JOHN B. MORRIS, MAJ, USMC (Camp Hill)
HARRY A. LACKEY, II, LT, USN (Carlisle)
WILLIAM E. GRIMES, LCDR, USN (Catawissa)
WILLIAM F. BRICKER, LCDR, USN (Chambersburg)
RICHARD R. BOUTELLE, CDR, USN (Chester)
JOHN M. HOWARD, ENS, USNR (Chester)
ELMER KIEHL, CAPT, USN (Cheswick)
ROBERT E. VANDLING, LCDR, USN (Clearfield)
ANDREW W. ZULLI, JR., 1LT, USA (Clifton Park)
STEPHEN G. LABARRE, LTJG, USN (Coatesville)
WILLIAM R. OSTERTAG, 2LT, USMCR (Columbia)
GEORGE G. HART, LTJG, USN (Connellsville)
JOHN O. SPEER, LCDR, USN (Crafton)
GREGG O. OWENS, CDR, USN (Cressona)
COLEMAN SELLERS, IV, ENS, USN (Daylesford)
TRAVIS J. MANION, 1LT, USMC (Doylestown)
CHARLES G. STRAHLEY, LTJG, USN (Drexel Hill)
WILLIAM G. KIRK, 1LT, USAF (Drexel Hill)
THOMAS A. BANTA, LT, USN (Drexel Hill)
GLENN D. ZIEGLER, LT, USN (Drexel Hill)
WARD E. DICKEY, COL, USMC (DuBois)
THOMAS O. OBERRENDER, JR., LCDR, USN (DuBois)
LELAND R. STEGEMERTEN, LTJG, USN (East Mckeesport)
HANS S. RASMUSSEN, LTJG, USN (Easton)
ANTHONY G. LUCCI, CAPT, USAF (Ehrenfeld)
ROBERT D. REEM, 2LT, USMC (Elizabethtown)
CHARLES J. WESCHLER, LT, USN (Erie)
EDWARD P. SUPANCIC, LT, USN (Export)
JOHN B. WEEKS, LTJG, USN (Factoryville)
MICHAEL C. WUNSCH, CAPT, USMC (Feasterville)
MICHAEL F. BRADLEY, MAJ, USMC (Greensburg)
ALBERT D. GRAY, LT, USN (Gwynedd)
HENRY S. WYGANT, JR., CDR, USN (Harrisburg)
RICHARD L. HELM, LCDR, USN (Harrisburg)
DAN A. DAVIS, LT, USN (Harrisburg)
JOHN W. MAGEE, LCDR, USN (Harrisville)
THOMAS J. WEISS, 2LT, USMC (Havertown)
CHARLES D. SPENCER, ENS, USN (Honesdale)
ROBERT M. ROBINSON, LT, USN (Hooversville)
WILLIAM C. ROGERS, CAPT, USMC (Hughesville)
ROBERT N. SMITH, COL, USMC (Huntsville)
SCOTT A. ZELLEM, LCDR, USN (Indiana)
ELIZABETH KEALEY, MAJ, USMC (Indiana)
THEODORE R. GOLEC, LTJG, USN (Johnstown)
MARK S. GONTKOVIC, LTJG, USN (Johnstown)
EDWARD R. O'NEILL, LT, USN (Lafayette Hill)
CHARLES D. BALLOU, LTCOL, USAF (Lancaster)
JOSEPH F. SHEEHAN, LTJG, USN (Landenberg)
EARL D. HACKMAN, JR., LT, USN (Landsdale)
JOSEPH J. LOUGHLIN, JR., LTJG, USN (Lansdowne)
JOHN E. SPAHN, CDR, USN (Lebanon)
EARLE W. F. CHILDS, LT, USN (Lewistown)
RAYMOND M. KREPPS, JR., LTJG, USN (Lewistown)
JOHN E. BOYER, LCDR, USN (Lewistown)
NEAL T. LIPPY, CAPT, USMC (Littlestown)
RICHARD M. ELLIOT, JR., LCDR, USN (Lower Merion)
BRIAN T. KENNEDY, CAPT, USMC (Malvern)
BURTON J. BROWN, ENS, USN (McKees Rocks)
JOHN D. YAMNICKY, SR., CAPT, USN (RET.) (McKeesport)
EDWARD J. BROMS, JR., LCDR, USN (Meadville)
JONAS M. PANIK, LT, USN (Mingoville)
WILLIAM F. WHALEN, JR., LCDR, USN (Montrose)
DAVID M. THOMPSON, LT, USN (Mount Lebanon)
LANCE FREMD, MIDN, USN (Mount Lebanon)
MILTON A. LUCAS, LTJG, USN (Munhall)
RICHARD G. LAYSER, CDR, USN (Myerstown)
ROBERT M. PATTEN, LTJG, USN (Narberth)
HARRY PALLER, LTCOL, USA (Nemacolin)
JOHN L. WELCH, LT, USN (New Bethany)
HOWARD L. WEIGLE, LCDR, USN (New Castle)
DOUGLAS C. DEEM, LT, USN (New Kensington)
JOSEPH A. MCGINLEY, LT, USN (Norristown)
EDWARD N. BLAKELY, CDR, USN (Norristown)
JOHN D. PEACE, III, CDR, USN (Northumberland)
SHERWOOD E. GIFFORD, JR., LTJG, USN (Oil City)
JOHN S. DALTON, LCDR, USN (Overbrook)
RALPH C. RODGERS, LTJG, USN (Paoli)
WALTER B. SHAW, JR., LT, USN (Penn Wynne)
ROBERT J. GRAFF, LT, USN (Perkasie)
THOMAS D. PASQUALE, CAPT, USMC (Perkasie)
GEORGE H. HARE, LT, USN (Philadelphia)
ANDREW B. CUMMINGS, LCDR, USN (Philadelphia)
SAMUEL N. MOORE, CAPT, USN (Philadelphia)
WILLIAM BUTLER, JR., LT, USN (Philadelphia)

HORATIO G. SICKEL, IV, CAPT, USN (Philadelphia)
JOSEPH J. ROONEY, LT, USN (Philadelphia)
WARREN F. GRAF, LCDR, USN (Philadelphia)
FRANK E. HIGHLEY, JR., LTJG, USN (Philadelphia)
JOHN R. SPIERS, LCDR, USN (Philadelphia)
MILLENER W. THOMAS, LT, USN (Philadelphia)
JOHN C. HUNTER, LTJG, USN (Philadelphia)
FRANCIS B. WEILER, LTJG, USN (Philadelphia)
ANDREW J. FROSCH, LT, USN (Philadelphia)
CYRUS S. RADFORD, JR., LCDR, USN (Philadelphia)
CLYDE C. ELMES, JR., ENS, USN (Philadelphia)
WILLIAM C. WILLIAMSON, JR., LTJG, USN (Philadelphia)
RICHARD G. STERN, JR., LTJG, USN (Philadelphia)
JOHN E. CASEY, LT, USN (Philadelphia)
MICHAEL R. PESSOLANO, LT, USN (Philadelphia)
HORATIO G. SICKEL, V, LCDR, USN (Philadelphia)
THOMAS P. GRIEST, LTJG, USN (Philadelphia)
EUGENE H. SPANGLER, LT, USN (Philadelphia)
JOHN W. HARVEY, LCDR, USN (Philadelphia)
JOHN J. CHAMBERS, CDR, USN (Philadelphia)
RICHARD L. NEWNHAM, LTJG, USN (Philadelphia)
JOHN E. FOLEY, LTJG, USN (Philadelphia)
CHARLES W. LITZENBERG, LTJG, USN (Philadelphia)
EDWARD P. DOYLE, CAPT, USAF (Philadelphia)
WILBUR D. WRIGHT, CAPT, USAF (Philadelphia)
EBENEZER D. DENNY, PASSED MIDN, USN (Pittsburgh)
HUGO SCHMIDT, LCDR, USN (Pittsburgh)
FRED M. BYERS, LT, USN (Pittsburgh)
GRAHAM P. BRIGHT, LT, USN (Pittsburgh)
ARTHUR V. ELY, LT, USN (Pittsburgh)
JOHN F. MOONEY, JR., LT, USNR (Pittsburgh)
RICHARD S. BULL, JR., LT, USN (Pittsburgh)
JOHN K. BOAL, LT, USN (Pittsburgh)
SAMUEL H. HUNTER, JR., LTJG, USN (Pittsburgh)
RALPH O. ANDERSON, JR., LT, USN (Pittsburgh)
JAMES E. LEWELLYN, ENS, USN (Pittsburgh)
EUGENE S. CAPTAIN, ENS, USN (Pittsburgh)
ERNEST R. GENTER, JR., LTJG, USN (Pittsburgh)
MARTIN A. CONNOLLY, 1LT, USAF (Pittsburgh)
THOMAS L. GREANEY, LTJG, USN (Pittsburgh)
KENNETH E. WALDIE, JR. (Pittsburgh)
MARK R. POHLMEYER, LCDR, USN (Pittsburgh)
STERLING K. COATES, CAPT, USMC (Plymouth)
FRANK P. KOLBE, JR., LTCOL, USMCR (Point Pleasant)
WILLIAM E. DAISLEY, JR., LT, USN (Port Allegany)
ERNEST J. EHLERS, LCDR, USN (Pottsville)
WALTER L. SHAFFER, LCDR, USN (Reading)
RICHARD A. NEIN, 2LT, USAF (Reading)
WALTER C. BLEKICKI, LT, USN (Reading)
WILLIAM G. MCCREA, ENS, USN (Renovo)
FREDERICK R. BUSE, LT, USN (Ridley Park)
SCOTT R. HIESTER, 1LT, USMC (Robesonia)
THOMAS R. HINE, LT, USN (Saltsburg)
JOHN J. DAUB, JR., LTJG, USN (Saltsburg)
RALPH E. FORSYTH, COL, USMC (Sayre)
LUTHER S. SCHMIDT, ENS, USN (Schwenksville)
EDWARD W. DAY, LTJG, USN (Sellersville)
JOSEPH L. EVANS, LTJG, USN (Shamokin)
WILLIAM M. THOMPSON, LT, USN (Sharon)
ROBERT O. BAUSH, LCDR, USN (Somerset)
NELLO A. DA RODDA, LTJG, USN (Summit Hill)
WILLIAM L. ARBOGAST, 1LT, USMC (Sunbury)
DANIEL S. GOTHIE, LT, USN (Tamaqua)
JAMES M. MURRAY, LTJG, USN (Thomas)
HUBERT W. WAGER, LTJG, USN (Titusville)
ARTHUR H. MOORE, LT, USN (Tremont)
EDWIN V. BRANT, LT, USN (Trooper)
FRANK M. BROWN, JR., LT, USN (Tunkhannock)
JOHN H. POWNALL, LTJG, USN (Tyrone)
EDWARD F. ST. GEORGE, JR., CAPT, USAF (Upper Darby)
WILLIAM D. BLANTON, JR., LT, USN (Wallingford)
LOUIS C. NIEDERLANDER, JR., LTJG, USN (Warren)
IRVEN A. HISSOM, CAPT, USMC (Washington)
ROBERT A. GALLAGHER, LT, USN (West Pittston)
DAVID K. SLOAN, JR., LT, USN (Williamsport)
WILLIAM T. HARVEY, LCDR, USN (Williamsport)
GLEN E. GOOD, LT, USN (Williamsport)
WILLIAM G. SPANGLE, II, LTJG, USN (Wllliamsport)
MAX W. SCHAEFFER, LTCOL, USMC (Womelsdorf)
JOHN M. FULTZ, III, LTJG, USN (Wynnewood)
JOHN L. MAYER, MAJ, USMC (York)
GEORGE P. WELSH, LT, USN
HORACE N. CRABB, LT, USN
THOMAS T. HOUSTON, LT, USN
JOHN W. KELLY, LT, USN
WILLIAM F. STEWART, LCDR, USN
PHILIP W. LOWRY, ENS, USN
JOHN R. PHELAN, LT, USN
WILLIAM E. UHLER, ENS, USN
GEORGE K. BOWER, ENS, USN
FRANCIS J. HAESELER, LT, USN
FRIEND W. JENKINS, LTJG, USN
JOSEPH W. GRAEME, LT, USN
MCCLELLAN F. STUNKARD, JR., 1LT, USA
PHILIP F. PALMATIER, JR., CDR, USN

Loading map...

Other States, Territories, & Countries