RAYMOND H. TUTTLE, LCDR, USN

From USNA Virtual Memorial Hall

Raymond Tuttle '22

Date of birth: March 18, 1899

Date of death: August 9, 1942

Age: 43

Lucky Bag

From the 1922 Lucky Bag:


Loss

Raymond was lost when USS Quincy (CA 39) was sunk early in the morning of August 9, 1942 by Japanese surface forces at the Battle of Savo Island.

His wife was listed as next of kin. He has a memory marker in Arlington National Cemetery.

Navy Directories & Officer Registers

The "Register of Commissioned and Warrant Officers of the United States Navy and Marine Corps" was published annually from 1815 through at least the 1970s; it provided rank, command or station, and occasionally billet until the beginning of World War II when command/station was no longer included. Scanned copies were reviewed and data entered from the mid-1840s through 1922, when more-frequent Navy Directories were available.

The Navy Directory was a publication that provided information on the command, billet, and rank of every active and retired naval officer. Single editions have been found online from January 1915 and March 1918, and then from three to six editions per year from 1923 through 1940; the final edition is from April 1941.

The entries in both series of documents are sometimes cryptic and confusing. They are often inconsistent, even within an edition, with the name of commands; this is especially true for aviation squadrons in the 1920s and early 1930s.

Alumni listed at the same command may or may not have had significant interactions; they could have shared a stateroom or workspace, stood many hours of watch together… or, especially at the larger commands, they might not have known each other at all. The information provides the opportunity to draw connections that are otherwise invisible, though, and gives a fuller view of the professional experiences of these alumni in Memorial Hall.

May 1923

Ensign, USS North Dakota

July 1923

Ensign, Communications Office, Naval Operations, Washington, D.C.

Others at this command: LCDR Thalbert Alford '09, LCDR Donald Godwin '11, and LT Cassin Young '16.

September 1923

Ensign, Communications Office, Naval Operations, Washington, D.C.

Others at this command: LCDR Thalbert Alford '09, LCDR Donald Godwin '11, and LT Cassin Young '16.

November 1923

Ensign, Communications Office, Naval Operations, Washington, D.C.

Others at this command: LCDR Thalbert Alford '09, LCDR Donald Godwin '11, and LT Cassin Young '16.

January 1924

Ensign, USS Worden

Others at this command: ENS Edward Curtis, Jr. '22.

March 1924

Ensign, USS Worden

Others at this command: ENS Edward Curtis, Jr. '22.

May 1924

Ensign, USS Worden

Others at this command: ENS Edward Curtis, Jr. '22.

July 1924

Ensign, USS Worden

Others at this command: ENS Edward Curtis, Jr. '22.

September 1924

Ensign, USS Worden

Others at this command: ENS Edward Curtis, Jr. '22.

November 1924

Ensign, USS Worden

Others at this command: ENS Edward Curtis, Jr. '22.

January 1925

Ensign, USS Flusser

March 1925

Ensign, USS Flusser

May 1925

Ensign, USS Flusser

July 1925

Ensign, USS Flusser

October 1925

Ensign, USS Flusser

January 1926

Ensign, USS Flusser

October 1926

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

January 1927

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

April 1927

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

October 1927

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

Others at this command: ENS Richard Gingras '25.

January 1928

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

Others at this command: ENS Richard Gingras '25.

April 1928

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

Others at this command: ENS Richard Gingras '25.

July 1928

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

Others at this command: ENS Richard Gingras '25.

October 1928

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

Others at this command: LTjg Richard Gingras '25.

January 1929

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

Others at this command: LTjg Richard Gingras '25.

April 1929

Lieutenant (j.g.), USS Flusser

Others at this command: LTjg Richard Gingras '25.

July 1929

Lieutenant (j.g.), Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CDR Franklin Van Valkenburgh '09.

October 1929

Lieutenant (j.g.), Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CDR Franklin Van Valkenburgh '09.

January 1930

Lieutenant (j.g.), Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CDR Franklin Van Valkenburgh '09.

April 1930

Lieutenant, Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CDR Franklin Van Valkenburgh '09.

October 1930

Lieutenant, Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CDR Howard Lammers '08 and CDR Franklin Van Valkenburgh '09.

January 1931

Lieutenant, Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CDR Howard Lammers '08 and CDR Franklin Van Valkenburgh '09.

April 1931

Lieutenant, Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CDR Howard Lammers '08, LT David Roberts '21, and LTjg Willford Hyman '24.

July 1931

Lieutenant, USS Marblehead

Others at this command: ENS Victor Gaulin '30.

Others at or embarked at this command: LT John Gillon '20 (Scouting Plane Squadron (VS) 5S).

October 1931

Lieutenant, USS Marblehead

Others at this command: ENS Thomas Marshall, Jr. '30.

Others at or embarked at this command: LT John Gillon '20 (Scouting Plane Squadron (VS) 5S).

January 1932

Lieutenant, USS Marblehead

Others at this command: ENS Thomas Marshall, Jr. '30.

Others at or embarked at this command: LT John Gillon '20 (Scouting Plane Squadron (VS) 5S).

April 1932

Lieutenant, USS Marblehead

Others at or embarked at this command: LT John Gillon '20 (Scouting Plane Squadron (VS) 5S).

October 1932

Lieutenant, USS Marblehead

Others at this command: ENS Albert Gates, Jr. '32.

January 1933

Lieutenant, USS Marblehead

Others at this command: ENS Albert Gates, Jr. '32.

April 1933

Lieutenant, USS Marblehead

Others at this command: ENS Albert Gates, Jr. '32.

July 1933

Lieutenant, navigator, USS Brazos

October 1933

Lieutenant, navigator, USS Brazos

April 1934

Lieutenant, navigator, USS Brazos

July 1934

Lieutenant, Naval Observatory, Washington, D.C.

October 1934

Lieutenant, Naval Observatory, Washington, D.C.

January 1935

Lieutenant, Naval Observatory, Washington, D.C.

April 1935

Lieutenant, Naval Observatory, Washington, D.C.

October 1935

Lieutenant, Naval Observatory, Washington, D.C.

January 1936

Lieutenant, Naval Observatory, Washington, D.C.

April 1936

Lieutenant, Naval Observatory, Washington, D.C.

July 1936

Lieutenant, communications officer, USS Tennessee

Others at this command: LT William Hobby, Jr. '23, ENS Joel Davis, Jr. '35, ENS Samuel Adams '35, ENS Jack Crutchfield '36, and ENS Porter Maxwell '36.

Others at or embarked at this command: LTjg Alden Irons '31 (Observation Plane Squadron (VO) 2B) and ENS Stanley Lipski '35 (Observation Plane Squadron (VO) 2B).

January 1937

Lieutenant, communications officer, USS Tennessee

Others at this command: ENS Joel Davis, Jr. '35, ENS Samuel Adams '35, ENS Jack Crutchfield '36, and ENS Porter Maxwell '36.

Others at or embarked at this command: LTjg Alden Irons '31 (Observation Plane Squadron (VO) 2B) and ENS Stanley Lipski '35 (Observation Plane Squadron (VO) 2B).

April 1937

Lieutenant, communications officer, USS Tennessee

Others at this command: ENS Samuel Adams '35, ENS Stanley Lipski '35, ENS Jack Crutchfield '36, and ENS Porter Maxwell '36.

Others at or embarked at this command: LTjg Alden Irons '31 (Observation Plane Squadron (VO) 2B) and ENS Joel Davis, Jr. '35 (Observation Plane Squadron (VO) 2B).

September 1937

Lieutenant, communications officer, USS Tennessee

Others at this command: LCDR Robert Smith, Jr. '19, ENS Samuel Adams '35, ENS Jack Crutchfield '36, ENS Porter Maxwell '36, ENS John Mehlig '37, and ENS Kenneth Pound '37.

January 1938

Lieutenant, communications officer, USS Tennessee

Others at this command: LCDR Robert Smith, Jr. '19, LTjg Robert Fair '33, ENS Jack Crutchfield '36, ENS Porter Maxwell '36, ENS John Mehlig '37, and ENS Kenneth Pound '37.

July 1938

Lieutenant Commander, executive officer, USS Gold Star

January 1939

Lieutenant Commander, executive officer, USS Gold Star

October 1939

Lieutenant Commander, executive officer, USS Gold Star

Others at this command: LT Byron Newell '30 and LT Philip Smith, Jr. '30.

June 1940

Lieutenant Commander, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CDR Albert Rooks '14.

November 1940

Lieutenant Commander, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CDR Albert Rooks '14.

April 1941

Lieutenant Commander, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CAPT Albert Rooks '14.


Class of 1922

Raymond is one of 27 members of the Class of 1922 on Virtual Memorial Hall.