Hometown

From USNA Virtual Memorial Hall

The hometown or home state for 2680 of the alumni in Memorial Hall are listed below.

Alabama 42 Honorees

Alaska 5 Honorees

WALTER A. HERING, LCDR, USN (Fairbanks)
JACOB W. BRITT, LCDR, USN (Juneau)
WILLIAM L. HARRIS, JR., LT, USN (Juneau)
IRVIN A. R. THOMPSON, ENS, USN (Ketchikan)
RENWICK S. CALDERHEAD, LCDR, USN

Arizona 18 Honorees

Arkansas 36 Honorees

California 198 Honorees

GUY A. MCELROY, LT, USN (Alameda)

DONALD B. LEVISEE, LTJG, USN (Alhambra)
THEODORE G. BURTON, 2LT, USA (Allhambra)
CHARLES F. BURLINGAME, III, CAPT, USN (RET.) (Anaheim)
KYLAN A. JONES-HUFFMAN, LT, USNR (Aptos)
PATRICK W. WILKES, LTJG, USN (Barstow)
DAVID G. NICKERSON, LT, USN (Benicia)
JACK C. RICHARDSON, LT, USN (Berkeley)
FRANK H. CONANT, II, LT, USN (Berkeley)
JOHN F. WOODRUFF, LTJG, USN (Berkeley)
PAUL K. HUNT, LTJG, USN (Berkeley)
WINFIELD W. SISSON, COL, USMC (Berkeley)
HENRY B. NIX, LCDR, USN (Beverly Hills)
ROBERT W. FALKENBACH, JR., CAPT, USMC (Carmel)
JAMES D. WATKINS, LTJG, USN (Chula Vista)
WILLIAM J. AYERS, LT, USN (Coalinga)
MICHAEL R. COLLINS, LT, USN (Concord)
WILSON F. FLAGG, RADM, USN (RET.) (Corona)
SEYMOUR D. OWENS, CDR, USN (Coronado)
ARCHIBALD W. GREENLEE, LCDR, USN (Coronado)
DOUGLAS HEIN, LCDR, USN (Coronado)
KENNETH A. WADE, LT, USN (Coronado)
BROOKE MONTGOMERY, LT, USN (Coronado)
EDGAR A. CRUISE, JR., LTJG, USN (Coronado)
BURKE WARD, LTJG, USN (Coronado)
ERIK S. KRISTENSEN, LCDR, USN (Coronado)
STEPHEN D. SCOTT, 1LT, USMC (Daley City)
THOMAS A. RYAN, LTJG, USN (Danville)
WILLIAM M. BUTLER, LCDR, USN (Downey)
JAMES L. KEMPER, LCDR, USN (El Monte)
GLENN CRAWFORD, LTJG, USN (Fallbrook)
CHARLES D. SOOY, LTJG, USN (Fellows)
OLIN R. MINER, LTJG, USN (Fresno)
WILLIS M. THOMAS, CDR, USN (Fresno)
HARRINGTON M. DRAKE, CDR, USN (Fresno)
THOMAS H. YOUTZ, MIDN, USN (Glendora)
CLARENCE C. THOMAS, LT, USN (Grass Valley)
DOUGLAS CONVERSE, LT, USN (Hanford)
MILLARD F. ROSENBERG, 1LT, USA (Hayward)
TERENCE L. CLARK, LT, USN (Hemet)
EDWARD H. TANDY, JR., LTJG, USN (Hermosa Beach)
DAVID ZABRISKIE, JR., LCDR, USN (Hollywood)
TORREY W. EATON, LTJG, USN (Hollywood)
NORMAN L. WILKY, LT, USN (Hollywood)
JAMES A. HUDSON, LTJG, USN (Hollywood)
ARNOLD W. BARDEN, JR., LTJG, USN (Huntington Beach)
JOHN C. SWEET, LT, USN (La Canada)
THOMAS M. ADAMS, LT, USN (La Mesa)
NATHAN T. POLOSKI, LT, USN (Lake Arrowhead)
JEFFREY D. STANLEY, LT, USN (Lemoore)
RICHARD W. HASTINGS, LT, USN (Lomita)
JAMES F. SURCH, JR., LT, USN (Lompoc)
LANDON L. JONES, LCDR, USN (Lompoc)
TED C. MARSHALL, LTJG, USN (Long Beach)
JACK R. CRUTCHFIELD, LT, USN (Long Beach)
KARL F. BORDER, LT, USN (Long Beach)
JOHN F. O'MALLEY, LT, USN (Long Beach)
JAY C. MOSS, LT, USN (Long Beach)
RUSSEL WILLSON, JR., LT, USN (Long Beach)
JACK B. RITTMAYER, MAJ, USA (Long Beach)
FRANK H. DEAN, JR., LT, USN (Long Beach)
CHESTER O. PENNEY, JR., 1LT, USMCR (Long Beach)
HUGH D. ADAIR, JR., 2LT, USMC (Long Beach)
HAROLD F. HICKS, JR., CDR, USN (Long Beach)
LAWRENCE V. HANSEN, JR., LT, USN (Long Beach)
RICHARD K. WHITNEY, LTJG, USN (Long Beach)
RICHARD A. CREIGHTON, LT, USN (Long Beach)
DONALD WELLER, LT, USN (Los Angeles)
HERBERT R. BALLINGER, LTJG, USN (Los Angeles)
HAROLD V. B. MADSEN, LCDR, USN (Los Angeles)
THEODORE C. LYSTER, JR., LT, USN (Los Angeles)
PATRICK H. HART, LT, USN (Los Angeles)
JOSEPH R. HUNT, LT, USN (Los Angeles)
ARTHUR DIIRCK, JR., ENS, USN (Los Angeles)
MYRON B. SUTTON, LT, USN (Los Angeles)
JOHN J. MCDONALD, III, LT, USN (Los Angeles)
ROBERT J. CAMERON, MAJ, USAF (Los Angeles)
ROBERT F. CONSTANS, LT, USN (Los Angeles)
ROBERT O. BARTLETT, CAPT, USAF (Los Angeles)
RICHARD W. PIATT, 1LT, USMC (Los Angeles)
THEODORE R. VIVILACQUA, 2LT, USMC (Los Angeles)
CHARLES D. POTTER, LT, USN (Los Angeles)
ROBERT L. JANES, LTJG, USN (Manhattan Beach)
HARLEY S. HARRIS, JR., LTJG, USN (Maywood)
STANFORD NALL, 1LT, USAF (Meridan)
ARNOLD MARCUS, LTJG, USN (Mill Valley)
HERBERT L. BASLEE, JR., LCDR, USN (Mill Valley)
WILLARD D. MARSHALL, CAPT, USMC (Mill Valley)
D. MICHAEL HILLEGAS, LTJG, USN (Mission Viejo)
MEGAN M. MCCLUNG, MAJ, USMCR (Mission Viejo)
GORDON H. FARMER, LT, USN (Montebello)
WILLIAM L. ALDRICH, LTJG, USN (Montebello)
PHILIPPE B. FALES, MAJ, USAF (Monterey)
CLAUDE W. ADAMS, JR., LT, USN (Montrose)
EVERETT V. ALWARD, MAJ, USMC (Morgan Hill)
LAWRENCE C. BRUNTON, 2LT, USMC (Moutain View)
CORNELIUS D. O'SULLIVAN, LTJG, USN (Napa)
JOHN C. KENNEDY, III, ENS, USN (Norwalk)
CHARLES G. CLARK, ENS, USN (Oakland)

GUS B. LOFBERG, JR., LCDR, USN (Oakland)
JOHN A. SOENS, ACAD, USN (Oakland)
THOMAS M. GARDINER, III, LTJG, USN (Oakland)
HENRY A. WRIGHT, 2LT, USMC (Oakland)
MORGAN L. BRETT, JR., LT, USN (Palo Alto)
MARCUS P. MERNER, LTJG, USN (Palo Alto)
THOMAS L. CARTER, CAPT, USMC (Palos Verdes Estates)
ELTON B. STIRLING, LT, USN (Pasadena)
CLIVE A. STRANGMAN, LT, USN (Pasadena)
DONALD G. JACKSON, LCDR, USN (Pasadena)
EDWARD H. MORGAN, LT, USN (Pasadena)
GREGORY D. BLACK, LTJG, USN (Pasadena)
ROBERT J. CRAIG, LT, USN (Pasadena)
CHARLES R. LEE, LCDR, USN (Pasadena)
CHARLES W. CUMMINGS, RADM, USN (Porterville)
WILLIAM W. WILLIAMS, ENS, USN (Potter Valley)
CHARLES N. TOZER, LTJG, USN (Ramona)
MATTHEW W. BANCROFT, CAPT, USMC (Redding)
JOHN C. ISHAM, LT, USN (Redlands)
RICHARD J. PETERSON, CDR, USN (Redondo Beach)
BARRY W. HOOPER, LT, USN (Redondo Beach)
PHILIP S. CLARK, JR., LCDR, USN (Riverside)
CLAUDE W. HAMAN, CDR, USN (Roseville)
LELAND S. MCDANIEL, JR., LT, USN (Sacramento)
DOUGLAS S. MAYFIELD, LT, USN (Sacramento)
JOHN P. BURKE, LT, USN (San Bernardino)
ELMER C. BUERKLE, CDR, USN (San Diego)
WALTER C. BAILEY, LT, USN (San Diego)
MILTON G. STEPHENS, LTJG, USN (San Diego)
CURTIS W. HOWARD, LTJG, USN (San Diego)
MONTROSE G. MCCORMICK, LCDR, USN (San Diego)
WILLIAM S. FARREL, LCDR, USN (San Diego)
FRANK WELCH, JR., CDR, USN (San Diego)
JAMES B. SOMMERS, LTJG, USN (San Diego)
PFAEFFLE SIMPSON, JR., LT, USN (San Diego)
BENTON W. DECKER, JR., LCDR, USN (San Diego)
FREDERICK C. SACHSE, JR., LTJG, USN (San Diego)
RICHARD D. SCHNEIDER, CAPT, USMC (San Diego)
RALPH B. STOTHARD, LT, USN (San Diego)
EDWARD R. BROWNE, CAPT, USMC (San Diego)
CHARLES A. BARTHOLOMEW, CAPT, USN (San Diego)
CECIL S. BOYD, CAPT, USAF (San Diego)
WILLIAM A. MILLER, JR., ENS, USN (San Diego)
RICHARD L. THOMAS, 2LT, USAFR (San Diego)
CHARLES R. STEWART, LTJG, USN (San Fernando)
WILLIAM E. T. NEUMANN, MIDN, USN (San Francisco)
DANIEL J. CALLAGHAN, RADM, USN (San Francisco)
CHARLES J. SKELLY, LTJG, USN (San Francisco)
BAYLIES V. CLARK, LT, USN (San Francisco)
CHARLES F. BRINDUPKE, CDR, USN (San Francisco)
HECTOR DE ZAYAS, LTCOL, USMC (San Francisco)
DAVID W. TAYLOR, JR., LCDR, USNR (San Francisco)
HUGH R. RIMMER, LCDR, USN (San Francisco)
PAUL V. THOMPSON, LCDR, USN (San Francisco)
HUGH H. GOODWIN, JR., ENS, USN (San Francisco)
DAVID R. THORNHILL, LTJG, USN (San Francisco)
TERRY E. EMERY, LT, USN (San Francisco)
CLARENCE K. MILES, LT, USN (San Francisco)
DOUGLAS J. MCCARTY, LT, USN (San Francisco)
DAVID M. LUMSDEN, LT, USN (San Francisco)
ROBERT D. WILLIAMS, ENS, USN (San Jose)
KELLY E. MACKEY, LT, USN (San Jose)
CRAIG M. TAYLOR, LTJG, USN (San Juan Capistrano)
ALPHONSE M. MINVIELLE, CDR, USN (San Leandro)
JAMES P. BLECKSMITH, 2LT, USMCR (San Marino)
WILLFORD M. HYMAN, LCDR, USN (San Pedro)
FRANK C. FECHTELER, LT, USN (San Rafael)
WILLIAM R. KANE, CAPT, USN (San Raphael)
EDGAR A. HOLLISTER, CAPT, USMC (Santa Barbara)
ROBERT H. SEARLE, ENS, USN (Santa Cruz)
ALEXANDER MCIVER, JR., CAPT, USAF (Santa Monica)
CHARLES W. F. WARNER, 2LT, USMC (Santa Monica)
RUSSELL R. ROSS, LT, USN (Santa Rosa)
RICHARD E. FARRINGTON, LTJG, USN (Saratoga)
LOWELL F. VAN WAGENEN, 1LT, USMC (Sepulveda)
BRIAN C. HAWLEY, LT, USN (South Lake Tahoe)
JAMES K. PATTERSON, LCDR, USN (South Pasadena)
JOSEPH S. MAYO, ENS, USNR (Stockton)
DELBERT L. NALL, LT, USN (Stockton)
JACK A. FISHER, LCDR, USN (Stockton)
RICHARD S. PUGH, LT, USN (Temecula)
ERNEST D. HODGE, LT, USN (Tuolumne)
FRANCIS X. MAHER, JR., LT, USN (Vallejo)
JAMES H. MCPHERSON, LCDR, USN (Vallejo)
HOWARD E. CLARK, LCDR, USN (Vallejo)
GEORGE F. CUMMINGS, ENS, USN (Van Nuys)
RICHARD L. LAWS, LT, USN (West Sacramento)
THOMAS R. DOYLE, LT, USN (Woodland Hills)
MARK A. EHLERS, LCDR, USN (Yucaipa)
MORTON W. SANDERS, CDR, USN
JOHN VAN R. KLUEGEL, USPH
JOHN H. THEIL, 2LT, USA
JOHN D. MURCHISON, JR., ENS, USNR
FREDERICK R. ALMAN, CAPT, USANG
JAMES R. WICKES, LT, USN
HARALD ANDERSEN, LCDR, USN
JOHN V. ROWNEY, LCDR, USN
ANDREW A. RASMUSSEN, LCDR, USNR
MICHAEL L. ORRISON, LT, USN

Colorado 34 Honorees

Connecticut 38 Honorees

Delaware 17 Honorees

Florida 52 Honorees

Georgia 46 Honorees

Hawaii 5 Honorees

GEORGE F. DAVIS, CDR, USN (Honolulu)
DENNY P. PHILLIPS, CDR, USN (Honolulu)
LOUIS R. GRANT, II, LT, USN (Honolulu)
WILLIAM M. KURLAK, LTJG, USN (Kailua)
VINCENT L. SMITH, CAPT, USMC

Idaho 12 Honorees

Illinois 100 Honorees

RAY O. PENROD, LTJG, USN (Anna)

ROBERT B. BILLINGS, ENS, USN (Aurora)
HENRY A. BRANDENBURGER, LT, USN (Belleville)
LARUE C. LAWBAUGH, LCDR, USN (Carbondale)
EVERETT W. HERMAN, LTJG, USN (Champaign)
JOHN K. BISSON, LCDR, USN (Charlestown)
RAYMOND E. O'HARE, LCDR, USN (Chicago Heights)
JAMES M. WIGHT, MASTER, USN (Chicago)
STANLEY WOODS, LT, USN (Chicago)
MELVILLE S. BROWN, CDR, USN (Chicago)
ROBERT H. HOLLENBECK, LTJG, USN (Chicago)
MAX SILVERSTEIN, LT, USN (Chicago)
WILLIAM PASCHE, ACAD, USA (Chicago)
QUENTIN B. JONES, LT, USNR (Chicago)
VINCENT M. SIM, LCDR, USN (Chicago)
RUSSELL C. DELL, LTJG, USN (Chicago)
FRANK H. KOLB, JR., LT, USN (Chicago)
RICHARD P. BUKOWSKI, ENS, USN (Chicago)
JAMES F. WILEY, LT, USN (Chicago)
RICHARD S. SMITH, 1LT, USAF (Chicago)
KURT W. GAREISS, CAPT, USAF (Chicago)
WESLEY R. PHENEGAR, JR., CAPT, USMC (Chicago)
LAWRENCE R. MENZIES, LT, USNR (Chicago)
DANIEL H. MORAN, JR., LT, USN (Chicago)
RICHARD C. DEUTER, LT, USN (Chicago)
LEO S. ROLEK, JR., LT, USN (Chicago)
JAMES E. BOYLE, LCDR, USN (Chicago)
STEVEN E. PONTELL, ENS, USN (Chicago)
HENRY M. KLEEMANN, CAPT, USN (Clinton)
WILLIAM T. HULSON, LTJG, USN (Colchester)
DONALD L. RISSI, LTCOL, USAF (Collinsville)
AUGUST F. WEINEL, LCDR, USN (Columbia)
WILLIAM A. STUVER, MAJ, USMC (Country Club Hills)
DAVID K. MCCULLOUGH, LT, USN (Cropsey)
JOHN R. WORRELL, JR., 1LT, USAF (Danville)
KILBURN H. ROBY, LTJG, USN (Decatur)
ROGER H. MULLINS, LCDR, USN (Decatur)
ALAN E. GERNHARDT, LTJG, USN (Des Plaines)
WILLIAM K. GISE, LCDR, USN (Dwight)
EDWARD C. HOTZ, JR., 1LT, USAF (East St. Louis)
ROBERT E. SAYRE, LTJG, USN (Elgin)
ERNEST A. OLDS, COL, USAF (Elmhurst)
RANDY A. MIKAL, LT, USN (Elmhurst)
HENRY I. ALLEN, JR., LTJG, USN (Evanston)
FRANK D. CASE, JR., LTJG, USN (Evanston)
WILLARD A. SAMPSON, LCDR, USN (Evanston)
HOUSTON C. HAYWARD, LTJG, USN (Evanston)
MATTHEW C. FREEMAN, CAPT, USMC (Evanston)
HARRY E. RUMSEY, ENS, USN (Fort Wayne)
CHARLES F. PUTNAM, MASTER, USN (Freeport)

CHARLES R. EMRICH, LT, USN (Galesburg)
ALVIN L. WILDERMAN, CDR, USN (Greenville)
JOHN P. CROMWELL, CAPT, USN (Henry)
CHANDLER W. JOHNSON, LTCOL, USMC (Highland Park)
GEORGE W. LINEBURG, JR., LT, USN (Hoopeston)
DAVID B. LLOYD, LCDR, USN (Joliet)
EDWARD L. KENNEDY, LT, USN (Kankakee)
FREDERICK R. SCHRADER, CDR, USN (Lawrenceville)
JAMES M. SMITH, JR., LTJG, USN (Lockport)
IRVING H. HOWELL, ENS, USN (Macomb)
DAVID R. CONNOLE, CDR, USN (Madison)
FRASER W. SPILLER, LTJG, USN (Marion)
GERALD W. SIEBE, LTJG, USN (Mascoutah)
WILLIAM N. NELSON, JR., LCDR, USN (Maywood)
WILLIAM H. KEEN, ENS, USN (Milford)
HOWARD B. MOORE, LCDR, USN (Monticello)
JOSEPH T. JOHNSON, LTJG, USN (Mount Carmel)
THOMAS L. OZBURN, LT, USN (Murphysboro)
LEONARD V. DUFFY, LT, USN (Oak Park)
JOHN A. PAUL, ENS, USN (Oak Park)
DONALD W. FANTOZZI, LTJG, USN (Oak Park)
REDMOND R. JENSEN, CAPT, USMC (Oak Park)
JOHN N. WILT, 1LT, USMC (Ofallon)
NILE R. KRAFT, LT, USN (Oilman)
WILLIAM F. BRYSON, 1LT, USMC (Pana)
ROBERT M. BRINKER, LCDR, USN (Park Ridge)
ROBERT W. MACKERT, CDR, USN (Peoria)
READER C. SCOTT, LCDR, USN (Peoria)
LLOYD K. WYATT, JR., 2LT, USMC (Peoria)
GORDON G. STEWART, CAPT, USAF (Peoria)
PHILIP M. CLOW, 2LT, USA (Plainfield)
RALPH F. BRADFORD, JR., LT, USN (Pontiac)
GEORGE M. SKINNER, 2LT, USMCR (Princeton)
DOUGLAS D. VAUGHAN, LTJG, USN (Prospect Heights)
MICHAEL P. THOMPSON, LT, USN (Quincy)
ROBERT C. ALLISON, LTJG, USN (Robinson)
JOHN S. GRAFF, LTJG, USN (Rushville)
HOWARD D. PEEPLES, ENS, USN (Shawneetown)
JON E. SURRATT, LT, USNR (Sterling)
CHARLES E. SIGNER, LT, USN (Tonica)
JAMES W. DANFORTH, LTJG, USN (Washington)
HENRY O. TOVEY, ENS, USN (Watseka)
EARL K. OLSEN, LCDR, USN (Waukegan)
LELAND C. C. SAGE, LT, USN (Waukegan)
SAMUEL W. PRESTON, LT, USN
JAMES W. CARLIN, CDR, USN
HORATIO H. HOOKE, CADET MIDN, USN
TREMLET V. TONEY, MIDN, USN
HORACE C. BUSBEY, 1LT, USMC
BRIAN D. HURST, LT, USN

Indiana 59 Honorees

Iowa 45 Honorees

Kansas 34 Honorees

Kentucky 51 Honorees

Louisiana 41 Honorees

Maine 26 Honorees

Maryland 86 Honorees

CHARLES W. FLUSSER, LCDR, USN (Annapolis)

RYLAND D. TISDALE, CDR, USN (RET.) (Annapolis)
ARTHUR D. J. FARRELL, LTJG, USN (Annapolis)
KNOWLTON WILLIAMS, CDR, USN (Annapolis)
VOLCKERT P. DOUW, CDR, USN (Annapolis)
WEBSTER C. JOHNSON, LTJG, USN (Annapolis)
MORRIS D. GILMORE, JR., LTJG, USN (Annapolis)
PHILIP V. WEEMS, JR., MAJ, USMCR (Annapolis)
FRANK M. L. DAVIS, LCDR, USN (Annapolis)
GEORGE T. WEEMS, LCDR, USN (Annapolis)
REGINALD C. LAMB, JR., LT, USN (Annapolis)
DONALD W. HALL, ENS, USN (Annapolis)
WILMER P. COOK, LCDR, USN (Annapolis)
DONALD J. MEYER, LT, USN (Annapolis)
ALBERT O. JONES, LT, USN (Annapolis)
ALBERT A. SCHAUFELBERGER, III, LCDR, USN (Annapolis)
BRENDAN J. DUFFY, LT, USN (Annapolis)
JOSEPH D. DANIELS, LCDR, USN (Baltimore)
SHERWOOD PICKING, CAPT, USN (Baltimore)
HAMMOND J. DUGAN, LTJG, USN (Baltimore)
ARTHUR B. THOMPSON, LT, USN (Baltimore)
HARRY E. HUBBARD, CDR, USN (Baltimore)
SIDNEY L. SMITH, LCDR, USN (Baltimore)
EDWARD H. WORTHINGTON, LT, USN (Baltimore)
MILTON E. RICKETTS, LT, USN (Baltimore)
JOHNS H. JANNEY, CDR, USN (Baltimore)
WILLIAM J. TATE, JR., LT, USN (Baltimore)
WILLIAM W. BURGAN, LT, USN (Baltimore)
WALTER M. STRAUB, LTJG, USN (Baltimore)
HAROLD J. SMITH, LT, USN (Baltimore)
PAUL C. MCNIEL, JR., LT, USN (Baltimore)
FRANCIS J. SUHRE, CDR, USN (Baltimore)
RICHARD H. SETH, LTJG, USN (Baltimore)
CHARLES E. ANDREWS, III, LCDR, USN (Baltimore)
HARVEY C. K. AIAU, LCDR, USN (Baltimore)
JOHN P. PRICE, LTJG, USN (Baltimore)
DONALD C. MACLAUGHLIN, JR., LTJG, USN (Baltimore)
LARRY V. CHMIEL, 2LT, USMC (Baltimore)
KENNETH W. ILGENFRITZ, LCDR, USN (Baltimore)
JOHN E. LUDWIG, III, CDR, USN (Baltimore)
DANIEL P. STEPHENS, LCDR, USN (Bethesda)
CHARLES F. WEDDERBURN, LTJG, USN (Chevy Chase)
DARIN H. PONTELL, LT, USN (Columbia)

ALVIN B. STOREY, II, 1LT, USAF (Cumberland)
JOHN R. DUNHAM, CAPT, USAF (Easton)
JEROME C. STUART, 2LT, USMC (Edgewater)
VALERIE C. DELANEY, LT, USN (Ellicott City)
GEORGE G. JEFFRIES, JR., LT, USN (Frostburg)
PAUL L. MELLOTT, JR., LT, USN (Funkstown)
BENJAMIN TAPPAN, III, LCDR, USN (Gibson Island)
ROBERT M. SMITH, JR., CAPT, USN (Hagerstown)
RALPH W. BROWN, JR., LTJG, USN (Hyattsville)
JOHN M. DICKEY, JR., 1LT, USAF (Kensington)
JAMES W. WILLS, JR., CAPT, USAF (La Plata)
JOHN R. POE, LCDR, USN (Laurel)
NICOLAS J. JURON, LT, USN (Lexington Park)
WILLIAM A. THORN, CAPT, USN (Loreley)
RICHARD H. RICHARDSON, CDR, USN (Mt. Rainier)
HARRY G. SKINNER, JR., ENS, USNR (Mt. Washington)
BEVERLY T. RICHARDSON, JR., LTJG, USN (Odenton)
BRENDAN LOONEY, LT, USN (Owings Mills)
THOMAS G. FISHER, LT, USN (Oxon Hill)
RICHARD W. BOND, LCDR, USN (Relay)
HOWARD F. CLARK, LTJG, USN (Salisbury)
WALTER P. NOCK, JR., ENS, USN (Salisbury)
JOSEPH H. GOLLNER, LTJG, USN (Salisbury)
JAMES H. LOVE, LT, USN (Severn)
NELSON T. SAMUELS, ACAD, USA (Severna Park)
ROY W. BRUNER, JR., LTJG, USN (Silver Spring)
MICHAEL A. ODENING, LTJG, USN (Silver Spring)
WILLIAM N. BEALE, JR., LCDR, USN (Towson)
JAMES H. SOMERVILLE, PASSED MIDN, USN
RICHARD J. D. PRICE, PASSED MIDN, USN
JAMES ARMSTRONG, PASSED MIDN, USN
WILLIAM VAN WYCK, PASSED MIDN, USN
THOMAS RONEY, LT, USN
DAWSON PHENIX, LCDR, USN
JOHN G. SPROSTON, LT, USN
EDWARD T. SPEDDEN, LT, USN
EDWARD LEA, LCDR, USN
CHARLES W. ZIMMERMAN, LT, USN
DANIEL CARROLL, MIDN, CSN
EDMUND U. LOOMIS, CADET ENGINEER, USN
CHARLES A. E. KING, LT, USN
DAVID K. CLAUDE, LTCOL, USMC
WILLIAM R. CRUTCHER, LTJG, USNR

Massachusetts 100 Honorees

JOSEPH F. BOLGER, JR., CDR, USN (Adams)

ALLAN C. EDMANDS, LCDR, USN (Andover)
JAMES G. PROUT, III, RADM, USN (Andover)
RICHARD H. BUZZELL, LTJG, USN (Arlington)
JOSEPH A. MURPHY, CAPT, USN (RET.) (Boston)
GEORGE C. CALNAN, LT, USN (Boston)
JAMES F. MCDONOUGH, LT, USN (Boston)
THOMAS E. FRASER, CDR, USN (Boston)
LAWRENCE J. MCPEAKE, CDR, USN (Boston)
JOHN F. CHENEY, LT, USN (Boston)
CHARLES J. KING, LT, USN (Boston)
THOMAS P. HIGGINS, LT, USN (Boston)
HAROLD W. HALL, LTJG, USN (Boston)
WILLIAM A. ROGERS, JR., ENS, USN (Boston)
EDWARD F. GREER, JR., 2LT, USAF (Boston)
WALTER H. LOUNEY, LT, USN (Brighton)
PAUL DOANE, LT, USN (Brockton)
PETER T. RODRICK, CDR, USN (Brockton)
ADDIS D. NELSON, LT, USN (Brookline)
JAMES S. TYLER, LTJG, USN (Brookline)
CHARLES A. LEVIS, COL, USAF (Brookline)
RICHARD L. BARLEON, LTJG, USN (Cambridge)
HOWARD R. HEALY, LCDR, USN (Chelsea)
ARTHUR F. ALEXANDER, LT, USN (Clinton)
PETER R. MAITLAND, CAPT, USMC (Clinton)
CHARLES E. TOLMAN, JR., LCDR, USN (Concord)
JOHN E. COWELL, 1LT, USAF (Cummington)
GILBERT J. KIRK, JR., LCDR, USN (Dalton)
PHILIP H. ALLEN, LCDR, USN (Easthampton)
CHARLES C. MILLER, ENS, USN (Fairhaven)
RALPH C. CARROLL, ENS, USN (Fall River)
PHILIP C. DAVIS, LCDR, USN (Fitchburg)
LEON E. CHABOT, CAPT, USMC (Gardner)
WILLIAM J. DRUMTRA, LTJG, USN (Gloucester)
LOUIS J. GULLIVER, JR., LT, USN (Gloucester)
HAROLD A. MACFARLANE, LTJG, USN (Haverhill)
WILLIAM D. GLYNN, CAPT, USMC (Haverhill)
ERNEST H. GREPPIN, III, LTJG, USN (Hingham)
SETH R. MICHAUD, CAPT, USMC (Hudson)
JOSEPH W. CASTELLO, LT, USN (Lawrence)
CANTERBURY B. PIERCE, LT, USN (Lexington)
JAMES W. CROWTHER, 1LT, USMC (Longmeadow)
RICHARD S. BARON, LCDR, USN (Lowell)
VICTOR S. GAULIN, LT, USN (Lowell)
JAMES S. O'ROURKE, LT, USN (Lowell)
WARREN W. BOLES, LTJG, USN (Marblehead)
PHILIP D. BRODEUR, LTJG, USN (Marlboro)
GODFREY D. CHEVALIER, LCDR, USN (Medford)
GARDNER BREWER, MAJ, USAF (Melrose)
HUBERT B. LOHEED, CAPT, USN (Middleboro)

ROGER W. TILLSON, JR., LTJG, USN (Middlesboro)
JAMES C. FLAHERTY, 1LT, USAF (Milton)
JAMES S. WILLIS, JR., LT, USN (Milton)
BRUCE HALLIDAY, LTJG, USN (Milton)
JOHN F. WALLING, CDR, USN (Nantucket Island)
HAROLD R. SHEEHAN, ENS, USN (Natick)
GEORGE H. GARDNER, JR., LCDR, USN (New Bedford)
HUGH C. VAN ROOSEN, LTJG, USN (Newton Center)
ROBERT S. WOOD, JR., LT, USN (Newton)
ROBERT E. WAINWRIGHT, ENS, USN (North Andover)
LESTER S. WALL, JR., CDR, USN (North Attleborough)
SAMUEL ADAMS, LT, USN (Northampton)
STANLEY W. LIPSKI, CDR, USN (Northampton)
CHARLES C. SLATER, ENS, USN (Northampton)
WARREN P. STRONG, JR., LT, USN (Plymouth)
MANNERT L. ABELE, LCDR, USN (Quincy)
JOHN F. FAIRBANKS, JR., LT, USN (Quincy)
NORMAN W. WHITE, LCDR, USN (Quincy)
THOMAS M. RODDY, LT, USN (Ronbury)
DAVID DANIELS, LT, USN (Salem)
GERALD F. DECONTO, CAPT, USN (Sandwich)
WALTER L. DOUGLAS, JR., LCDR, USN (Somerville)
EUGENE J. CANTY, LTJG, USN (Somerville)
JOHN L. FOY, CAPT, USAF (Southwick)
ROGERS S. RANSEHOUSEN, LT, USN (Springfield)
FRANK M. ROBINSON, LTJG, USN (Springfield)
JO A. HUMES, LCDR, USN (Springfield)
JAMES C. STEELE, LT, USN (Springfield)
JAMES H. KELSEY, JR., ENS, USN (Stoughton)
KEVIN D. CLANCY, ENS, USN (Stoughton)
RONALD B. GIBSON, LTJG, USN (Sutton)
JENNIFER J. HARRIS, CAPT, USMC (Swampscott)
CHARLES H. SWASEY, LT, USN (Taunton)
JOHN F. GILLON, LCDR, USN (Taunton)
PHILIP H. ASHWORTH, LTJG, USN (Wenham)
EDWARD F. O'BRIEN, JR., LCDR, USN (West Medford)
WILLIAM A. SNOW, JR., ENS, USN (Winchester)
KEVIN P. CONNORS (Wollaston)
CHARLES E. BROWN, ENS, USN (Worcester)
RALPH M. GRISWOLD, CAPT, USN (Worcester)
JOSEPH T. SHEEHAN, LT, USN (Worcester)
HOWARD W. NESTER, JR., LCDR, USN (Worcester)
SYLVANUS J. BLISS, PASSED MIDN, USN
JAMES M. TODD, MIDN, USN
BENNET I. RILEY, MIDN, USN
GEORGE P. RYAN, CDR, USN
HENRY O. HANDY, LT, USN
WILLIAM H. BOARDMAN, NAVAL CADET, USN
RONALD E. MCLEAN, AERM3, USN
ALLEN R. GLENNY, LT, USN

Michigan 64 Honorees

Minnesota 48 Honorees

Mississippi 29 Honorees

Missouri 62 Honorees

Montana 16 Honorees

Nebraska 36 Honorees

Nevada 13 Honorees

New Hampshire 20 Honorees

New Jersey 91 Honorees

STEPHEN P. MCNALLY, LTJG, USN (Allendale)

WENDELL H. FROLING, CDR, USN (Arlington)
WILLIAM J. DEY, LT, USN (Avon)
LESTER H. KERN, LCDR, USNR (Bayonne)
FREDERIC D. FOSTER, LTJG, USN (Belleville)
STANFORD H. SHAW, III, CAPT, USMC (Bernards Township)
RAYMOND W. STRASSLE, LTJG, USN (Bloomingdale)
CHRISTOPHER BRAYBROOKE, LTCOL, USAF (Boonton)
DANIEL J. ADAMS, CAPT, USMC (Brick)
JOHN E. SHEDAKER, JR., MAJ, USMC (Burlington)
WALTER A. SHARER, LCDR, USN (Carney's Point)
TIMOTHY R. COCOZZA, LT, USN (Cinnaminson)
FREDERICK W. CAESAR, III, LTJG, USN (Clark)
JOHN S. MACLAUGHLIN, JR., LTCOL, USMC (Collingswood)
JOSEPH P. HITTORFF, JR., ENS, USN (Collingswood)
PERCIVAL N. FENTON, JR., LTJG, USN (Collingswood)
FRANKLIN P. GOULBURN, JR., LTJG, USN (Collingswood)
GEORGE L. MOFFETT, JR., LTJG, USN (Collingswood)
THOMAS W. TAYLOR, LTJG, USN (Collingswood)
ROBLEY W. CLARK, CAPT, USN (East Orange)
FRANK J. UHLIG, CAPT, USMC (East Orange)
HARRY C. LANG, MAJ, USMC (East Orange)
ROBERT T. ALLSOPP, LTJG, USN (East Orange)
CRAIG SPOWERS, ENS, USN (East Orange)
WILLIAM V. RAFFERTY, JR., LT, USN (East Orange)
ARTHUR M. HOOPER, LCDR, USNR (Elizabeth)
JOHN W. REEVES, III, LT, USN (Elizabeth)
WILLIAM A. ENGEMAN, JR., ENS, USN (Flemington)
ROBERT E. DOLAN, CAPT, USN (Floram Park)
JAMES J. ROMER, CAPT, USAF (Fords)
PATRICK DUNN, CDR, USN (Fords)
DENNIS L. REDMOND, LT, USN (Freehold)
STEVEN E. KADAS, LT, USN (Garfield)
FREDERICK H. W. JACKSON, LTJG, USN (Glen Ridge)
MILLINGTON B. MCCOMB, LCDR, USN (Haddonfield)
TIMOTHY M. CURRY, MAJ, USMC (Haddonfield)
THOMAS J. HOLDEN, 1LT, USMC (Hasbrouck Heights)
DANIEL J. WALLACE, JR., LCDR, USN (Hoboken)
AUGUST W. LENTZ, JR., LCDR, USN (Jersey City)
CLIFFORD T. JANZ, LT, USN (Lakewood)
JAMES D. UNGER, LTJG, USN (Long Branch)
BRIAN F. HUSSEY, JR., CAPT, USMC (Long Valley)
STEPHEN J. BURLEY, CAPT, USMC (Magnolia)
ROBERT T. BIANCHI, LT, USN (Maplewood)
KEVIN A. BIANCHI, CDR, USN (Maplewood)
MICHAEL F. WILSON, LT, USN (Medford Lakes)

GEORGE TSANTES, JR., CAPT, USN (Merchantville)
EDWARD J. SMITH, JR., LT, USN (Mountain Lakes)
PETER B. MACKEITH, LTJG, USN (Newark)
GARY J. HIRSCH, LTJG, USN (Newark)
JOHN WINDHEIM, JR., LTJG, USN (Nutley)
ALFRED E. SENIOR, JR., LTJG, USN (Ocean City)
HUGH D. BLACK, LCDR, USN (Oradell)
ARTHUR P. THURSTON, LT, USN (Orange)
WILLIAM T. FLYNN, LTJG, USN (Orange)
EVERETT W. ABDILL, CAPT, USN (Palmyra)
WILLIAM W. GRAHAM, JR., LCDR, USN (Palmyra)
GARWOOD W. BACON, LT, USN (Palmyra)
JAMES S. CLARKSON, LT, USN (Passaic)
THOMAS BABB, LT, USN (Patterson)
JAMES F. LAZEVNICK, LTJG, USN (Paulsboro)
IRVING D. WILTSIE, CAPT, USN (Plainfield)
PERCY W. WILLIAMS, JR., LTJG, USN (Plainfield)
CHRISTOPHER H. SNYDER, LT, USN (Plainsboro)
CHARLES H. LIEBHAUSER, CDR, USN (Port Monmouth)
JOHN W. DOHERTY, 2LT, USMC (Red Bank)
JOHN C. WILLIAMS, LTJG, USN (Ridgewood)
BRUCE C. FRYAR, LT, USN (Ridgewood)
ALAN B. COOPER, LTJG, USN (Riverton)
MORTIMER W. COX, JR., 2LT, USMC (Sewell)
RICHARD M. RYDER, LTJG, USN (South Orange)
JOHN P. HARRINGTON, LTJG, USN (South Orange)
THOMAS W. TYLER, MAJ, USMC (Sparta)
DONALD E. SMITH, LCDR, USN (Trenton)
EARLE F. CRAIG, LCDR, USN (Trenton)
EDMUND E. BEVAN, ACAD, USA (Trenton)
HOWARD A. MATHER, LT, USN (Trenton)
CAREY A. ARTHUR, LTJG, USN (Wayne)
JAMES P. ANDREA, LCDR, USN (West New York)
CHARLES H. KRUSE, JR., LCDR, USN (West New York)
JOHN C. SHAW, LTJG, USN (West Orange)
RICHARD A. MARTINELLI, MIDN, USN (Westmont)
IRAD B. OXLEY, LCDR, USN (Woodbine)
GEORGE W. GROVE, LCDR, USNR (Woodbury)
EDWARD RENSHAW, LT, USN
ALEXANDER S. MACKENZIE, LCDR, USN
GEORGE M. TOTTEN, LCDR, USN
THEODORE T. WOOD, LT, USN
HARRY C. WAKENSHAW, LT, USN
FRANK J. PETERSON, LCDR, USNR
DANIEL F. EMSLIE, ENS, USNR

New Mexico 12 Honorees

New York 214 Honorees

GARRIT V. DENNISTON, LT, USN (Albany)

GEORGE K. ADAMS, ENS, USN (Albany)
CARLTON B. HUTCHINS, LT, USN (Albany)
JOHN J. HACKETT, LTJG, USN (Ardsley)
JOEL A. DAVIS, JR., LTJG, USN (Babylon)
ROBERT R. RENNER, LCDR, USN (Baldwin)
GEORGE H. LOCHNER, 1LT, USAF (Bayside)
JOHN M. MCMAHON, LT, USN (Belfast)
HAROLD D. MACLACHLAN, MAJ, USMC (Binghamton)
ROBERT S. WHITMAN, JR., LTJG, USN (Binghamton)
STEPHEN A. SKOMSKY, LTJG, USN (Binghamton)
ROBERT N. MATHENY, LT, USN (Bolivar)
ROBERT L. MEINHOLD, MAJ, USAF (Brockport)
ROBERT M. MULROONEY, LCDR, USN (Bronx)
CHARLES A. COPP, ENS, USN (Brooklyn)
HENRY J. SCHMIDT, LTJG, USN (Brooklyn)
NORMAN B. SIMMONDS, LTCOL, USA (Brooklyn)
EUGENE S. SARSFIELD, LCDR, USN (Brooklyn)
ROBERT C. WINTERS, LCDR, USN (Brooklyn)
WILLIAM J. MILLICAN, CDR, USN (Brooklyn)
LORENZ Q. FORBES, LTJG, USN (Brooklyn)
HENRY E. BROSSY, LCDR, USN (Brooklyn)
GEORGE K. MACKENZIE, JR., LCDR, USN (Brooklyn)
NORMAN W. DOUDIET, LT, USN (Brooklyn)
ALVIN D. BLACKMAN, LT, USN (Brooklyn)
ALBERT E. OBERG, LTJG, USN (Brooklyn)
JOHN P. MANFREDI, LCDR, USN (Brooklyn)
JOHN H. MCCLEAN, CAPT, USAF (Brooklyn)
DONALD O. FAUST, CAPT, USAF (Brooklyn)
JOHN E. BARTOCCI, LCDR, USN (Brooklyn)
GEORGE M. FENNELL, JR., ENS, USN (Brooklyn)
JAMES J. HENRY, JR., LTJG, USN (Brooklyn)
EUGENE T. MCCARTHY, JR., MAJ, USMCR (Brooklyn)
GREGORY MCMICHAEL, ENS, USN (Brooklyn)
ROBERT R. OGG, CAPT, USMS (Buffalo)
RICHARD H. GINGRAS, LCDR, USN (Buffalo)
DONALD S. SCHEU, LCDR, USN (Buffalo)
WILLIAM H. BECK, JR., LCDR, USN (Buffalo)
SALVATORE BALESTRIERI, ENS, USN (Buffalo)
JOHN J. METSCHL, CDR, USN (Buffalo)
CHARLES W. KENNEDY, LCDR, USN (Canastota)
ROBERT F. GALLAGHER, LT, USN (Canton)
CARL B. LARSEN, CAPT, USAF (Cassville)
JAMES K. AVERILL, CDR, USN (Champlain)
JAMES C. HUGHES, JR., LTJG, USN (Chateaugay)
WALTER J. CONKLIN, JR., LCDR, USN (Chester)
ROBERT D. REYNOLDS, LTJG, USN (Cuylerville)
WILLARD B. HOLDREDGE, CAPT, USMC (East Aurora)
CHRISTOPHER C. TRAGNA, LCDR, USN (East Northport)
MICHAEL T. NEWELL, LT, USN (Ellenville)
MAX C. STORMES, CDR, USN (Elmira)
TERENCE M. MURPHY, LTJG, USN (Flushing)
ARCHIBALD O. HARRINGTON, ENS, USN (Freeport)
EDWARD R. FRAWLEY, LTJG, USN (Fulton)
ERNEST W. WOOD, JR., LCDR, USN (Garden City)
BLEECKER P. SEAMAN, JR., LT, USN (Garden City)
PAUL R. KLINEDINST, JR., CAPT, USN (Garden City)
ROBERT A. MCCLEERY, LTJG, USN (Garden City)
MICHAEL L. LICALZI, 1LT, USMCR (Garden City)
OSWALD A. ZINK, LTJG, USN (Ghent)
GEORGE A. BACAS, MAJ, USMC (Glen Falls)
ROBERT A. RENNEMAN, 1LT, USAR (Great Neck)
FLOYD G. NELSON, LT, USN (Guilford)
RICHARD A. HAINES, LT, USNR (Haines Falls)
GUIDO J. CARLONI, LT, USN (Hempstead)
WARREN J. MCNAMARA, ENS, USN (Hewlett)
JOHN J. ENTSTRASSER, JR., LTJG, USN (Hicksville)
JOHN A. KLOTER, LTJG, USN (Howard Beach)
VAN R. MOORE, LCDR, USN (RET.) (Hudson)
MICHAEL J. OHLER, CAPT, USMC (Huntington)
FREDERICK E. TRANI, LT, USN (Hyde Park)
JOHN W. MASON, 2LT, USAF (Industry)
JOHN B. CASKEY, LTJG, USN (Jameston)
KENNETH J. HARTLEY, LCDR, USNR (Jamestown)
JOHN G. GRAFTON, LTJG, USN (Jamesville)
DAVID PURDON, JR., LCDR, USN (Larelton, Long Island)
JONATHAN B. NOLAN, LT, USN (Liverpool)
ROBERT T. SYMES, LT, USN (Lockport)
JAY A. NOBLE, JR., LTJG, USN (Lockport)
ROBERT E. PLAUT, LT, USN (Long Beach)
HERBERT E. KLOEPPING, LTJG, USN (Long Island City)
JOHN G. LITTLE, III, LTJG, USN (Long Island)
BERNARD K. JOYCE, LTJG, USN (Long Island)
SCOTT T. BRACHER, LCDR, USN (Malverne)
ROBERT F. DALY, LT, USN (Manhattan)
JOHN J. GLYNN, LTJG, USN (Manhattan)
DAVID W. DRIVER, LT, USN (Marcellus)
KENNETH J. O'DEA, LT, USN (Maspeth)
ROGERS ELLIOTT, CDR, USN (Mayville)
JOHN H. BILLINGS, LCDR, USN (Mineola)
JOHN F. O'GRADY, COL, USAF (New Hyde Park, Long Island)
WILLIAM C. FRANCE, CAPT, USN (New Rochelle)
RICHARD D. STEPHENSON, LCDR, USN (New Rochelle)
HENRY L. GREEN, LT, USN (New York City)
MELVIN L. STOLZ, LTJG, USN (New York City)
CLARENCE K. BRONSON, LTJG, USN (New York City)
ARTHUR H. PAGE, JR., CAPT, USMC (New York City)
HALLSTED L. HOPPING, LCDR, USN (New York City)
DOUGLAS E. SMITH, LCDR, USN (New York City)
ADOLPH HEDE, LCDR, USN (New York City)
JOHN M. BERMINGHAM, LCDR, USN (New York City)
RODERICK S. ROONEY, CDR, USN (New York City)
JOHN J. MCCORMACK, JR., LCDR, USN (New York City)
JOHN J. POWERS, LT, USN (New York City)
JAMES F. FITZPATRICK, JR., LCDR, USN (New York City)
CONSTANTINE C. MATHAS, LCDR, USN (New York City)
ELI ROTH, LT, USN (New York City)

HOWARD P. FISCHER, LTJG, USN (New York City)
ARTHUR B. CROSS, JR., ENS, USNR (New York City)
ROBERT R. CARTER, CAPT, USN (New York City)
EDWIN D. SCORZA, LCDR, USN (New York City)
HARRY R. FLORY, JR., LTJG, USN (New York City)
MICHAEL J. DINOLA, LCDR, USN (New York City)
ROBERT D. WILSON, LTJG, USN (New York City)
KENT W. SLAUGHTER, 1LT, USAF (New York City)
LOUIS F. ROSSI, LT, USN (New York City)
CYRUS S. ROBERTS, IV, 1LT, USAF (New York City)
ALEXANDER J. PALENSCAR, III, LCDR, USN (New York City)
JAMES M. DEE, LCDR, USN (New York City)
GEORGE A. WILDRIDGE, JR., LT, USN (Newark)
ARCHIBALD STONE, JR., LT, USN (Newburgh)
NICHOLAS G. BROOKS, LCDR, USN (Newburgh)
ROBERT K. CHRISTENSEN, CDR, USN (North Babylon)
SHELDON J. NORRIS, 2LT, USMC (North Massapequa)
HENRY N. PILGER, 1LT, USMC (North Syracuse)
WILLIAM H. DONOVAN, JR., CDR, USN (Nunda)
RICHARD D. HARTMAN, CDR, USN (Olean)
GEORGE L. BELLINGER, LT, USN (Oneida)
JAMES P. COLLINS, LCDR, USN (Orchard Park)
THOMAS WARD, JR., MIDN, USN (Oswego)
RICHARD F. HARRISON, MAJ, USMC (Oxford)
BARTON S. CREED, LCDR, USN (Peekskill)
BRIAN R.S.J. DEFORGE, 1LT, USMCR (Plattsburgh)
ROBERT P. BLAUVELT, LT, USN (Port Byron)
MICHAEL M. MCGREEVY, JR., LT, USN (Portville)
DEWITT W. SHUMWAY, CDR, USN (Potsdam)
ALEXANDER J. BUTSKO, ENS, USN (Poughkeepsie)
BRUCE J. DONALD, LT, USN (Poughkeepsie)
JAMES V. REILLY, LCDR, USN (Richmond Hill, Long Island)
SYDNEY A. SIMONS, LT, USN (Richmond)
SARGENT FORCE, LTJG, USN (Rochester)
ARTHUR E. LOESER, LCDR, USN (Rochester)
WARD BRONSON, LCDR, USN (Rochester)
EDWARD F. DENNEY, LT, USN (Rochester)
JAMES J. LECLARE, LT, USNR (Rochester)
DAVID G. RODGER, ENS, USN (Rochester)
HARLAND R. BOWDEY, ENS, USN (Rochester)
GARY D. HOPPS, LT, USN (Rochester)
ROBERT R. BOSSERT, MIDN, USN (Rochester)
RONALD D. WINCHESTER, 1LT, USMCR (Rockville Center)
GEORGE L. GLEASON, LTJG, USN (Sag Harbor)
ELBERT A. PALMER, JR., ENS, USN (Saratoga Springs)
DAVID L. GIRARDET, ENS, USNR (Sayville)
WYNKOOP KIERSTED, III, LCDR, USN (Scarsdale)
HENRY F. GRAHAM, SR., LCDR, USN (Sea Cliff, Long Island)
ARTHUR L. NEWMAN, LT, USN (Seneca Falls)
STUART O. MILLER, ENS, USN (Seneca Falls)
DOUGLAS E. KEELER, MAJ, USMC (Sidney)
GEOFFREY R. SHUMWAY, LCDR, USN (Skaneateles)
REGINALD J. PROSEUS, LCDR, USN (Sodus)
BERNARD V. EEKHOUT, LT, USN (Staten Island)
EDMUND W. EGBERT, ENS, USN (Staten Island)
CHARLES F. MILLER, LTJG, USN (Staten Island)
THOMAS B. OAKLEY, JR., CDR, USN (Staten Island)
HOWARD A. MCBRIDE, LTJG, USN (Syracuse)
JAMES H. DAWLEY, JR., LTJG, USN (Syracuse)
MORGAN REDFIELD, LT, USN (The Bronx)
GEORGE E. DAVIS, JR., LT, USN (Troy)
KENNETH J. BALL, 1LT, USMC (Utica)
ROBERT A. NEMECEK, LCDR, USN (Utica)
WILLIAM C. MATTHEWS, LT, USN (Wantagh)
FREDERICK S. CHAPPELLE, 1LT, USMC (Waterloo)
WILFRED BUSHNELL, LT, USN (Watertown)
LANCE E. MASSEY, LCDR, USN (Watertown)
IAN N. FRASER, LTJG, USN (Waverly)
JOHN F. HARPER, JR., LTJG, USN (Waverly)
JOHN H. ROCKWELL, JR., CDR, USN (Wellsville)
EDWARD L. ERICSSON, LT, USN (Westhampton)
GUY C. PARSONS, JR., LTJG, USN (White Plains)
WILLIAM F. GREENE, LTJG, USN (Whitestone)
RAYMOND J. MURRAY, LTJG, USN (Whitestone)
JOHN J. LENHART, LT, USN (Yonkers)
MARTIN H. RAY, JR., LT, USN (Yonkers)
RICHARD GERIAK, 1LT, USAF (Yonkers)
ALAN M. MCANENY, 1LT, USMC (Yonkers)
FREDERICK J. KIRBY, ENS, USN (Youngstown)
FREDERICK P. WHEELOCK, PASSED MIDN, USN
JOHN E. HART, LCDR, USN
DAVID A. MCDERMUT, LCDR, USN
WASHINGTON TOTTEN, PASSED MIDN, USN
CHARLES J. MCDOUGAL, CDR, USN
CORNELIUS M. SCHOONMAKER, CAPT, USN
JOHN B. BRADLEY, ENS, USN
BENJAMIN H. PORTER, LT, USN
BENJAMIN L. EDES, LCDR, USN
GEORGE W. DELONG, LCDR, USN
JAMES C. HULL, ENS, USN
CHARLES W. CHIPP, LT, USN
LEROY M. GARRETT, LCDR, USN
FRANCIS E. SUTTON, 1LT, USMC
FREDERICK E. COLEY, MIDN, USN
CHARLES E. SWEETING, ENS, USN
HENRY K. BENHAM, LT, USN
JOHN F. HUBBARD, CDR, USN
EDWIN R. QUINBY, CAPT, USA
WALTER HELLMERS, CAPT, USA
JAMES M. BELDEN, II, LTJG, USNR
WILLIAM H. MATHEWS, JR., FO, RCAF
DAVID D. LAIRD, FLT LT, RCAF
DONALD A. MOLLICONE, 1LT, USAF
MICHAEL F. BURNS, LTJG, USN
MICHAEL D. L. MORGAN, CAPT, USMC
DENNIS P. O'MALLEY, LT, USN
PAUL J. CAPPELLINO, LTJG, USN

North Carolina 38 Honorees

North Dakota 19 Honorees

Ohio 107 Honorees

ALBERT P. GROSS, ENS, USN (Akron)

FRIEND C. VAN FLEET, JR., LCDR, USN (Akron)
CHARLES E. MCBRIDE, 2LT, USMC (Akron)
STUART R. POWRIE, LCDR, USN (Akron)
HILAN EBERT, LCDR, USN (Alliance)
JASON E. JAKUBOWSKI, LT, USN (Ashland)
MATTHEW J. COLOMBO, LT, USN (Aurora)
JASON K. MEINERS, CAPT, USMC (Avon Lake)
RAYMOND S. KEYES, CDR, USN (Barnesville)
PETER W. SHERMAN, CAPT, USN (Bay Village)
HAROLD T. GORANSON, CAPT, USN (Bowling Green)
JOHN W. SINCAVICH, LT, USN (Bridgeport)
WILLIAM J. KOZEL, LT, USN (Bridgeport)
VIRGIL H. TRAXLER, JR., ENS, USN (Butler)
WALTER D. RUPERT, JR., LT, USN (Canton)
JAMES E. BULLOCK, LT, USN (Cincinnati)
THOMAS D. SHRIVER, LT, USN (Cincinnati)
DANIEL B. DECKELMAN, LT, USN (Cincinnati)
EDWARD ACKERMAN, LCDR, USN (Cincinnati)
LEONARD F. VOGT, JR., CDR, USN (Cincinnati)
KENNETH E. HUME, LCDR, USN (Cincinnati)
GENE R. GOLLAHON, LT, USN (Cincinnati)
WILLIAM H. MENDENHALL, LT, USN (Cleveland Heights)
FRANK D. MCMILLAN, LT, USN (Cleveland)
ISAAC C. KIDD, RADM, USN (Cleveland)
EARL W. CASSIDY, LT, USN (Cleveland)
BURTON F. HAKER, LCDR, USN (Cleveland)
PATRICK D. FLEMING, COL, USAF (Cleveland)
ROBERT J. MURPHY, CDR, USN (Cleveland)
WARREN J. BLANKE, JR., LTJG, USN (Cleveland)
CHARLES J. MORROW, LT, USN (Cleveland)
JOHN D. HUNTLEY, LCDR, USN (Clyde)
GORDON CONE, 2LT, USMC (Columbus)
HAROLD E. FISHER, LTJG, USN (Columbus)
JAMES H. EVERSOLE, ENS, USN (Columbus)
THEODORE TALLMADGE, CAPT, USAF (Columbus)
BRIAN L. CARDIFF, LTJG, USN (Columbus)
VERNON R. HAIN, LTJG, USN (Dayton)
HUGH WOOD, JR., LCDR, USN (Dayton)
ERNEST E. POLLOCK, LTCOL, USMC (Delaware)
FRANK BLAHA, LCDR, USN (Dillonville)
MACK E. VORHEES, LTJG, USN (Findlay)
STEPHEN M. ARCANA, LT, USN (Gibsonburg)
DONALD W. JAMES, LTJG, USN (Granville)
ZACHARY LANSDOWNE, LCDR, USN (Greeneville)
DAVID K. SHIVERDECKER, LCDR, USN (Greenville)
JACK I. HOEL, CDR, USN (Hamilton)
THOMAS E. JENIKE, LTJG, USN (Hillsboro)
JOHN E. BLACK, LTJG, USN (Hopedale)
HENRY C. MURFIN, JR., MIDN, USN (Jackson)
HUBERT T. EVANS, LTJG, USN (Jamestown)
BENJAMIN G. BARTHALOW, CDR, USN (Kimbolton)
ROGER S. BAGNALL, 2LT, USMC (Lakewood)
GEORGE B. NICOL, CDR, USN (Lima)

EDWARD E. DEGARMO, LCDR, USN (Lima)
LOFTON R. HENDERSON, MAJ, USMC (Lorain)
GEORGE R. DALL, 2LT, USA (Lorain)
JAMES P. KELLEY, LTJG, USN (Mansfield)
EMORY W. COIL, LCDR, USN (Marietta)
ROBERT W. BEDILION, CDR, USN (Marietta)
HERBERT M. WESCOAT, LT, USN (McArthur)
ROBERT E. FAIR, CDR, USN (New Philadelphia)
JOHN D. HARRIS, LTJG, USNR (New Philadelphia)
MERRILL F. COLLIER, LT, USN (New Richmond)
EATON A. BOOTHE, LTJG, USN (Newark)
JOHN L. DONEFF, ENS, USN (Newark)
HENRY J. MCGREEVEY, LT, USN (Newark)
WARNER P. PORTZ, CDR, USN (Newcomerstown)
JAMES B. CONNAUGHTON, LT, USN (North Lima)
RICHARD S. MOSS, CAPT, USN (Norwalk)
DON R. STEPHENS, ENS, USN (Painesville)
MORRIS H. SPRIGGS, CDR, USN (RET.) (Paulding)
WILLIAM M. FRESHOUR, LTJG, USN (Piqua)
JAMES R. BROWN, LT, USN (Piqua)
JAMES P. BORSIC, LT, USN (Poland Center)
MILTON F. PAVLIC, LCDR, USN (Rittman)
PHILLIP L. REED, CDR, USN (Rootstown)
MICHAEL C. MOUSHEY, LTJG, USN (Shaker Heights)
ROBERT C. STIMSON, LT, USN (Shelby)
ALAN BARNETT, LCDR, USN (Springfield)
MARIO D. CARAZO, LTCOL, USMC (Springfield)
FRANCIS L. BLACK, CDR, USN (Steubenville)
ROBERT P. GUILER, III, LT, USN (Summerfield)
JOHN D. PRUDHOMME, LT, USN (Tipp City)
FORREST J. FRENCH, COL, USA (Toledo)
JOHN J. CRANE, CDR, USN (Toledo)
THOMAS P. LANGE, LT, USN (Toledo)
ROBERT A. FORWALDER, LT, USN (Uniontown)
JOSEPH J. SILHAVY, JR., LTJG, USN (Wauseon)
FREDERICK G. KAHN, LTJG, USN (Youngstown)
FORD L. WALLACE, LTJG, USN (Youngstown)
JUD F. YOHO, JR., LCDR, USN (Youngstown)
CHARLES E. DETERDING, JR., LTJG, USN (Youngstown)
FRED TROESCHER, JR., LTJG, USN (Youngstown)
WALTER E. JENNINGS, LT, USN (Youngstown)
JOHN R. MARTIN, LTJG, USN (Youngstown)
OSBORNE B. WISEMAN, LTJG, USN (Zanesville)
ALLEN T. BYRENS, LT, USN
RICHARD T. BOWEN, LT, USN
JOHN ANDERSON, ENS, USN
HAILE C. T. NYE, LT, USN
FRANK W. NABOR, LT, USN
HERBERT G. SPARROW, CAPT, USN
WILLIAM E. TOWNSEND, CDR, USN
JOHN B. CORRELL, 1LT, USMCR
HENRY L. BECKER, ENS, USNR
DAVID R. VAUGHN, LCDR, USN

Oklahoma 41 Honorees

Oregon 26 Honorees

Pennsylvania 193 Honorees

JOHN O. CURTIS, LCDR, USN (Altoona)

JOHN C. H. SMITH, LT, USN (Altoona)
JOHN J. WILEY, LT, USN (Altoona)
MATTHEW M. WIEGAND, MAJ, USMC (Ambler)
PAUL W. BURTON, LCDR, USN (Ardmore)
RALPH R. BEACHAM, LCDR, USN (Barnesboro)
GLENN A. WILSON, LTJG, USN (Beaver Falls)
ROGER M. NETHERLAND, CAPT, USN (Beaver)
THOMAS M. BUCHANAN, LCDR, USN (Bellefonte)
ALFRED T. BRISBIN, ENS, USN (Bellefonte)
HARRY E. HOWELL, ENS, USN (Ben Avon)
TERRY L. VIAL, ENS, USN (Berwick)
JOHN B. MORRIS, MAJ, USMC (Camp Hill)
HARRY A. LACKEY, II, LT, USN (Carlisle)
WILLIAM E. GRIMES, LCDR, USN (Catawissa)
WILLIAM F. BRICKER, LCDR, USN (Chambersburg)
RICHARD R. BOUTELLE, CDR, USN (Chester)
JOHN M. HOWARD, ENS, USNR (Chester)
ELMER KIEHL, CAPT, USN (Cheswick)
ROBERT E. VANDLING, LCDR, USN (Clearfield)
ANDREW W. ZULLI, JR., 1LT, USA (Clifton Park)
STEPHEN G. LABARRE, LTJG, USN (Coatesville)
WILLIAM R. OSTERTAG, 2LT, USMCR (Columbia)
GEORGE G. HART, LTJG, USN (Connellsville)
JOHN O. SPEER, LCDR, USN (Crafton)
GREGG O. OWENS, CDR, USN (Cressona)
COLEMAN SELLERS, IV, ENS, USN (Daylesford)
TRAVIS J. MANION, 1LT, USMC (Doylestown)
CHARLES G. STRAHLEY, LTJG, USN (Drexel Hill)
WILLIAM G. KIRK, 1LT, USAF (Drexel Hill)
THOMAS A. BANTA, LT, USN (Drexel Hill)
GLENN D. ZIEGLER, LT, USN (Drexel Hill)
WARD E. DICKEY, COL, USMC (Du Bois)
THOMAS O. OBERRENDER, JR., LCDR, USN (DuBois)
LELAND R. STEGEMERTEN, LTJG, USN (East Mckeesport)
HANS S. RASMUSSEN, LTJG, USN (Easton)
ANTHONY G. LUCCI, CAPT, USAF (Ehrenfeld)
ROBERT D. REEM, 2LT, USMC (Elizabethtown)
CHARLES J. WESCHLER, LT, USN (Erie)
EDWARD P. SUPANCIC, LT, USN (Export)
JOHN B. WEEKS, LTJG, USN (Factoryville)
MICHAEL C. WUNSCH, CAPT, USMC (Feasterville)
MICHAEL F. BRADLEY, MAJ, USMC (Greensburg)
ALBERT D. GRAY, LT, USN (Gwynedd)
HENRY S. WYGANT, JR., CDR, USN (Harrisburg)
RICHARD L. HELM, LCDR, USN (Harrisburg)
DAN A. DAVIS, LT, USN (Harrisburg)
JOHN W. MAGEE, LCDR, USN (Harrisville)
THOMAS J. WEISS, 2LT, USMC (Haverton)
CHARLES D. SPENCER, ENS, USN (Honesdale)
ROBERT M. ROBINSON, LT, USN (Hooversville)
WILLIAM C. ROGERS, CAPT, USMC (Hughesville)
ROBERT N. SMITH, COL, USMC (Huntsville)
SCOTT A. ZELLEM, LCDR, USN (Indiana)
ELIZABETH KEALEY, MAJ, USMC (Indiana)
THEODORE R. GOLEC, LTJG, USN (Johnstown)
EDWARD R. O'NEILL, LT, USN (Lafayette Hill)
CHARLES D. BALLOU, LTCOL, USAF (Lancaster)
JOSEPH F. SHEEHAN, LTJG, USN (Landenberg)
EARL D. HACKMAN, JR., LT, USN (Landsdale)
JOSEPH J. LOUGHLIN, JR., LTJG, USN (Lansdowne)
JOHN E. SPAHN, CDR, USN (Lebanon)
EARLE W. F. CHILDS, LT, USN (Lewistown)
RAYMOND M. KREPPS, JR., LTJG, USN (Lewistown)
JOHN E. BOYER, LCDR, USN (Lewistown)
NEAL T. LIPPY, CAPT, USMC (Littlestown)
RICHARD M. ELLIOT, JR., LCDR, USN (Lower Merion)
BRIAN T. KENNEDY, CAPT, USMC (Malvern)
JOHN D. YAMNICKY, SR., CAPT, USN (RET.) (McKeesport)
BURTON J. BROWN, ENS, USN (McKeesrock)
EDWARD J. BROMS, JR., LCDR, USN (Meadville)
JONAS M. PANIK, LT, USN (Mingoville)
WILLIAM F. WHALEN, JR., LCDR, USN (Montrose)
LANCE FREMD, MIDN, USN (Mount Lebanon)
DAVID M. THOMPSON, LT, USN (Mt. Lebanon)
MILTON A. LUCAS, LTJG, USN (Munhall)
RICHARD G. LAYSER, CDR, USN (Myerstown)
ROBERT M. PATTEN, LTJG, USN (Narberth)
HARRY PALLER, LTCOL, USA (Nemacolin)
JOHN L. WELCH, LT, USN (New Bethany)
HOWARD L. WEIGLE, LCDR, USN (New Castle)
DOUGLAS C. DEEM, LTJG, USN (New Kensington)
JOSEPH A. MCGINLEY, LT, USN (Norristown)
EDWARD N. BLAKELY, CDR, USN (Norristown)
JOHN D. PEACE, III, CDR, USN (Northumberland)
SHERWOOD E. GIFFORD, JR., LTJG, USN (Oil City)
JOHN S. DALTON, LCDR, USN (Overbrook)
RALPH C. RODGERS, LTJG, USN (Paoli)
WALTER B. SHAW, JR., LT, USN (Penn Wynne)
ROBERT J. GRAFF, LT, USN (Perkasie)
THOMAS D. PASQUALE, CAPT, USMC (Perkasie)
GEORGE H. HARE, LT, USN (Philadelphia)
ANDREW B. CUMMINGS, LCDR, USN (Philadelphia)
SAMUEL N. MOORE, CAPT, USN (Philadelphia)
WILLIAM BUTLER, JR., LT, USN (Philadelphia)
HORATIO G. SICKEL, IV, CAPT, USN (Philadelphia)
JOSEPH J. ROONEY, LT, USN (Philadelphia)

WARREN F. GRAF, LCDR, USN (Philadelphia)
FRANK E. HIGHLEY, JR., LTJG, USN (Philadelphia)
JOHN R. SPIERS, LCDR, USN (Philadelphia)
MILLENER W. THOMAS, LT, USN (Philadelphia)
JOHN C. HUNTER, LTJG, USN (Philadelphia)
FRANCIS B. WEILER, LTJG, USN (Philadelphia)
ANDREW J. FROSCH, LT, USN (Philadelphia)
CYRUS S. RADFORD, JR., LCDR, USN (Philadelphia)
CLYDE C. ELMES, JR., ENS, USN (Philadelphia)
WILLIAM C. WILLIAMSON, JR., LTJG, USN (Philadelphia)
RICHARD G. STERN, JR., LTJG, USN (Philadelphia)
JOHN E. CASEY, LT, USN (Philadelphia)
MICHAEL R. PESSOLANO, LT, USN (Philadelphia)
HORATIO G. SICKEL, V, LCDR, USN (Philadelphia)
THOMAS P. GRIEST, LTJG, USN (Philadelphia)
EUGENE H. SPANGLER, LT, USN (Philadelphia)
JOHN W. HARVEY, LCDR, USN (Philadelphia)
JOHN J. CHAMBERS, CDR, USN (Philadelphia)
RICHARD L. NEWNHAM, LTJG, USN (Philadelphia)
JOHN E. FOLEY, LTJG, USN (Philadelphia)
CHARLES W. LITZENBERG, LTJG, USN (Philadelphia)
EDWARD P. DOYLE, CAPT, USAF (Philadelphia)
WILBUR D. WRIGHT, CAPT, USAF (Philadelphia)
ARTHUR J. PLATT, ENS, USN (Philadelphia)
SAMUEL H. HUNTER, JR., LTJG, USN (Pittsburg)
EBENEZER D. DENNY, PASSED MIDN, USN (Pittsburgh)
HUGO SCHMIDT, LCDR, USN (Pittsburgh)
FRED M. BYERS, LT, USN (Pittsburgh)
GRAHAM P. BRIGHT, LT, USN (Pittsburgh)
ARTHUR V. ELY, LT, USN (Pittsburgh)
JOHN F. MOONEY, JR., LT, USNR (Pittsburgh)
RICHARD S. BULL, JR., LT, USN (Pittsburgh)
JOHN K. BOAL, LT, USN (Pittsburgh)
RALPH O. ANDERSON, JR., LT, USN (Pittsburgh)
JAMES E. LEWELLYN, ENS, USN (Pittsburgh)
EUGENE S. CAPTAIN, ENS, USN (Pittsburgh)
ERNEST R. GENTER, JR., LTJG, USN (Pittsburgh)
MARTIN A. CONNOLLY, 1LT, USAF (Pittsburgh)
THOMAS L. GREANEY, LTJG, USN (Pittsburgh)
KENNETH E. WALDIE, JR. (Pittsburgh)
MARK R. POHLMEYER, LCDR, USN (Pittsburgh)
STERLING K. COATES, CAPT, USMC (Plymouth)
FRANK P. KOLBE, JR., LTCOL, USMCR (Point Pleasant)
WILLIAM E. DAISLEY, JR., LT, USN (Port Allegany)
ERNEST J. EHLERS, LCDR, USN (Pottsville)
WALTER L. SHAFFER, LCDR, USN (Reading)
RICHARD A. NEIN, 2LT, USAF (Reading)
WALTER C. BLEKICKI, LT, USN (Reading)
WILLIAM G. MCCREA, ENS, USN (Renovo)
FREDERICK R. BUSE, LT, USN (Ridley Park)
SCOTT R. HIESTER, 1LT, USMC (Robesonia)
THOMAS R. HINE, LT, USN (Saltsburg)
JOHN J. DAUB, JR., LTJG, USN (Saltsburg)
RALPH E. FORSYTH, COL, USMC (Sayre)
LUTHER S. SCHMIDT, ENS, USN (Schwenksville)
EDWARD W. DAY, LTJG, USN (Sellersville)
JOSEPH L. EVANS, LTJG, USN (Shamokin)
WILLIAM M. THOMPSON, LT, USN (Sharon)
ROBERT O. BAUSH, LCDR, USN (Somerset)
NELLO A. DA RODDA, LTJG, USN (Summit Hill)
WILLIAM L. ARBOGAST, 1LT, USMC (Sunbury)
DANIEL S. GOTHIE, LT, USN (Tamaqua)
JAMES M. MURRAY, LTJG, USN (Thomas)
HUBERT W. WAGER, LTJG, USN (Titusville)
ARTHUR H. MOORE, LT, USN (Tremont)
EDWIN V. BRANT, LT, USN (Trooper)
FRANK M. BROWN, JR., LT, USN (Tunkhannock)
JOHN H. POWNALL, LTJG, USN (Tyrone)
EDWARD F. ST. GEORGE, JR., CAPT, USAF (Upper Darby)
WILLIAM D. BLANTON, JR., LT, USN (Wallingford)
LOUIS C. NIEDERLANDER, JR., LTJG, USN (Warren)
IRVEN A. HISSOM, CAPT, USMC (Washington)
ROBERT A. GALLAGHER, LT, USN (West Pittston)
WILLIAM T. HARVEY, LCDR, USN (Williamsport)
GLEN E. GOOD, LT, USN (Williamsport)
DAVID K. SLOAN, JR., LT, USN (Wllliamsport)
WILLIAM G. SPANGLE, II, LTJG, USN (Wllliamsport)
MAX W. SCHAEFFER, LTCOL, USMC (Womelsdorf)
JOHN M. FULTZ, III, LTJG, USN (Wynnewood)
JOHN L. MAYER, MAJ, USMC (York)
GEORGE P. WELSH, LT, USN
HORACE N. CRABB, LT, USN
THOMAS T. HOUSTON, LT, USN
JOHN W. KELLY, LT, USN
WILLIAM F. STEWART, LCDR, USN
PHILIP W. LOWRY, ENS, USN
JOHN R. PHELAN, LT, USN
WILLIAM E. UHLER, ENS, USN
GEORGE K. BOWER, ENS, USN
FRANCIS J. HAESELER, LT, USN
FRIEND W. JENKINS, LTJG, USN
JOSEPH W. GRAEME, LT, USN
PAUL D. WOOD, MAJ, USA
MCCLELLAN F. STUNKARD, JR., 1LT, USA
MURRAY M. RICH, 1LT, USA
PHILIP F. PALMATIER, JR., CDR, USN

Rhode Island 23 Honorees

South Carolina 38 Honorees

South Dakota 25 Honorees

Tennessee 42 Honorees

Texas 107 Honorees

EUGENE F. BURKETT, LT, USN (Abilene)

ROBERT F. BERG, LCDR, USNR (Amarillo)
GERALD B. LEAVEY, JR., 1LT, USAF (Arlington)
STEVE MORIN, JR., SGT, ARNG (Arlington)
WILLIAM K. COKER, CDR, USN (Athens)
LEWIS HANCOCK, JR., LCDR, USN (Austin)
JOHN J. KEOUGH, LT, USN (Austin)
WILLIS E. MAXSON, III, LTJG, USN (Austin)
MICHAEL D. HORNSBY, LT, USN (Austin)
JAMES C. RADNEY, LCDR, USN (Austin)
HARRY B. BASS, LCDR, USN (Beaumont)
PAUL S. FORMAN, LTJG, USN (Borger)
JOHN M. SWEENEY, CDR, USN (Breckenridge)
ROBERT A. PIERCE, LT, USN (Brownsville)
JOSEPH H. BOURLAND, LCDR, USN (Clarendon)
DONALD W. BEARD, LCDR, USN (Clarendon)
WILLIAM G. MYERS, CDR, USN (Cleburne)
JAMES B. WHITEHEAD, 1LT, USAF (Coleman)
THOMAS E. EDWARDS, JR., LT, USN (Corpus Christi)
HAROLD D. HAIL, 2LT, USMC (Crockett)
SAMUEL D. DEALEY, CDR, USN (Dallas)
FRANK S. FERNALD, LT, USN (Dallas)
BILLY D. BRUNDIDGE, 1LT, USA (Dallas)
MILTON C. JACOBS, LT, USN (Dallas)
ALBERT B. HALL, JR., LCDR, USN (Dallas)
ELMER F. CRAIN, JR., ENS, USN (Dallas)
HAMILTON E. MCDOWELL, JR., 2LT, USAF (Dallas)
ROBERT R. WILSON, CDR, USN (Dallas)
MAURICE E. COLLMER, II, LTJG, USN (Dallas)
JAMES C. NORTON, 1LT, USMC (Dallas)
THOMAS A. EADES, LCDR, USN (Dallas)
MICHAEL F. BROWN, LT, USN (Dallas)
THOMAS D. MOORE, JR., MAJ, USAF (Del Rio)
ROBERT F. DWYER, LT, USN (Eastland)
JOHN P. PRYOR, CAPT, USA (El Paso)
STEVEN A. HAZELRIGG, CAPT, USN (El Paso)
WILLIAM B. MCILVAINE III, LTJG, USN (El Paso)
JACKSON R. ROBINSON, LT, USN (Fort Worth)
JOHN C. FRIEND, CAPT, USAF (Fort Worth)
JAMES A. F. WOOD, 1LT, USAF (Fort Worth)
RAUL D. JIMENEZ, LT, USN (Freeport)
HUGH P. SAMS, LT, USN (Ft. Sam Houston)
HUBERT T. WATERS, LT, USN (Grandview)
TIMOTHY D. BARTOSH, JR., LTJG, USN (Granger)
VALENTIN G. MATULA, CDR, USN (Hallettsville)
ROY N. DUNKLIN, LT, USN (Henderson)
ORVILLE C. EVERHART, JR., LT, USN (Hico)
RICHARD G. BEEN, LTJG, USN (Hondo)
JOHN W. BOOKER, LTJG, USN (Houston)
ROBERT G. BELL, MAJ, USAF (Houston)
THOMAS J. MITCHELL, CAPT, USN (Houston)
AUBREY L. AKIN, JR., MAJ, USAF (Houston)
ERWIN B. TEMPLIN, JR., LCDR, USN (Houston)
LEROY BATES, LTJG, USN (Houston)

RICHARD M. MCBRIDE, LT, USN (Houston)
JOEL A. KORKOWSKI, LT, USN (Houston)
JOHN J. HOUSTON, LT, USN (Houston)
ORVILLE S. SMITH, ENS, USN (Iraan)
GEORGE F. MORROW, LT, USN (Kerrville)
WILLIAM R. COOK, LT, USN (Lissie)
WILSON C. ROOK, LCDR, USN (Longview)
CHARLES D. WITT, LT, USN (Lubbock)
WILLIAM C. MCCOOL, CDR, USN (Lubbock)
DON T. ELLEDGE, CAPT, USA (Mabank)
JAMES A. MURPHY, LTJG, USN (Marlin)
BYRON E. COOKE, LCDR, USN (Marshall)
VIRGIL K. CAMERON, LCDR, USN (McAllen)
PATRICK T. WAYLAND, 2LT, USMC (Midland)
PATRICK J. CONROY, LTJG, USN (Missouri City)
THOMAS J. BUCHANAN, JR., LT, USN (Nacogdoches)
CARL J. ROHSENBERGER, JR., LTJG, USN (New Braunfels)
CLARK A. HOOD, JR., LT, USN (Nocona)
GEORGE F. RICHARDS, LT, USN (Olton)
JACK C. FERGUSON, LTJG, USN (Palestine)
ALFRED A. SAWYER, LTJG, USN (Port Arthur)
ROBERT N. ROBERTSON, LT, USN (Quanah)
RAYMOND L. MAYO, CDR, USN (Richardson)
ARTHUR W. STAECKER, LTJG, USN (Richardson)
WILLIAM L. BULLOCK, MIDN, USN (Rockdale)
MATTHEW S. SHUBZDA, LT, USN (Sachse)
WILLIAM A. GRIFFIS, III, CAPT, USMC (San Angelo)
BENJAMIN GHETZLER, LT, USN (San Antonio)
ROBERT D. STANNUS, ENS, USN (San Antonio)
CHRISTOPHER B. WILHELMY, LT, USN (San Antonio)
GERALD L. HAUSMANN, LCDR, USN (San Antonio)
CHARLES A. ANDERSON, LT, USN (San Benito)
HEYWOOD L. EDWARDS, LCDR, USN (San Saba)
ALFRED E. CREIGH, III, PFC, USA (Sanderson)
TED A. HILGER, LT, USN (Sherman)
HUGH D. HAMILTON, LTJG, USN (Sherman)
DONALD E. WESTBROOK, COL, USAF (Sherman)
CLYDE R. WELCH, CDR, USN (Sommerville)
WILLIAM CLAY, JR., MAJ, USMC (Stephenville)
DAVID H. SWENSON, JR., LTJG, USN (Taylor)
TERRY L. WATKINS, SR., CDR, USN (Terrell Wells)
ROBERT L. VAUGHAN, LT, USN (Texarkana)
EDWIN G. KELLY, LTJG, USN (Texarkana)
JAMES M. LARAMORE, 2LT, USMC (Texarkana)
REESE S. MCCAULEY, JR., 1LT, USAF (Tyler)
DONALD G. BROWN, LCDR, USN (Waco)
THALBERT N. ALFORD, CDR, USN (Wills Point)
EDWARD J. MCDERMOTT, LT, CSN
FRANK W. BOWDON, ENS, USN
HAMILTON F. SEARIGHT, LTCOL, USA
FOLLETT BRADLEY, JR., 1LT, USA
CHARLES P. JACKSON, LT, USN
GUY H. BROWN, LTJG, USN

Utah 9 Honorees

Vermont 13 Honorees

Virginia 129 Honorees

DAN D. DEWISPELAERE, LCDR, USN ( Alexandria)

HUBERT M. HAYTER, LCDR, USN (Abingdon)
VALENTINE N. BIEG, LCDR, USN (Alexandria)
STUART W. KING, LTCOL, USMC (Alexandria)
EDWARD J. TRUMBLE, CAPT, USMC (Alexandria)
RICHARD MCGOWAN, CDR, USN (Alexandria)
JAMES W. STROTHER, CAPT, USAF (Alexandria)
RANDOLPH C. HANBACK, LTJG, USN (Alexandria)
EDMUND B. TAYLOR, JR., CAPT, USN (Alexandria)
WALTER J. STEWART, III, CAPT, USAF (Alexandria)
ROBERT M. BALLINGER, CDR, USN (Alexandria)
PATRICK W. O'NEIL, LT, USN (Alexandria)
KENNETH J. WESSEL, LCDR, USN (Alexandria)
WILLIAM C. LAWTON, LTJG, USN (Annandale)
THOMAS K. TARDY, CAPT, USMC (Annandale)
DAVID E. BERGSTROM, LT, USN (Annandale)
WILLIAM G. HAWTHORNE, JR., LT, USN (Arlington)
JOHN S. MCNULTY, JR., MAJ, USMC (Arlington)
ROBERT E. CALKINS, LTJG, USN (Arlington)
JOHN J. ELDRIDGE, JR., LCDR, USN (Buckingham)
JOHN E. SHEPHERD, III, LCDR, USN (Charlottesville)
WILLIAM M. AUSTIN, LT, USN (Charlottesville)
PHILIP H. RYAN, JR., ENS, USN (Charlottesville)
WILLIAM F. SIGLER, LT, USN (Chesapeake)
EDWARD D. ROBERTSON, LCDR, USN (Chester)
JOHN H. LOHM, LT, USN (Clarksburg)
ALBERT S. MAJOR, JR., CAPT, USN (Clifton Forge)
JOSEPH L. WOLFE, 2LT, USMC (Coburn)
FREDERICK R. MINIER, ENS, USN (Culpepper)
CREIGHTON L. WHEELER, LT, USNR (Falls Church)
CHARLES O. GLISSON, JR., LT, USN (Falls Church)
GAYLORD S. PARRETT, JR., LCDR, USN (Falls Church)
THOMAS H. GRAHAM, LT, USN (Farmville)
JOHN G. TENNENT, III, CDR, USN (Fredericksburg)
RICHIE N. HENDERSON, LT, USN (Fredericksburg)
EDWARD C. FULLER, CAPT, USMC (Hamilton)
DAVID S. WILSON, LCDR, USN (Hampden-Sydney)
JONATHAN S. COE, LT, USN (Hampton)
JOSEPH F. KING, JR., LCDR, USN (Hampton)
WILLIAM B. HEDRICK, LTJG, USN (Huntly)
WILLIAM L. POWELL, COL, CSA (Leesburg)
FITZHUGH L. RHEA, LTJG, USN (Lexington)
EARL L. VALENTINE, JR., 2LT, USMC (Lexington)
CHARLES C. PARISH, LCDR, USN (Lexington)
JOHN L. PHILLIPS, JR., LCDR, USN (Linden)
JOHN S. DAVIS, CAPT, USAF (Linden)
JAMES R. KYLE, JR., LT, USN (Lynchburg)
ROBERT H. G. JOHNSON, LT, USN (Lynchburg)
WEST A. PAYNE, LT, USN (Lynchburg)
HENRY R. HAMNER, LT, USN (Lynchburg)
WILLIAM P. HODNETT, JR., LCDR, USN (Martinsville)
DAVID D. PEPPIN, JR., PFC, USMC (McClean)
VICTOR P. BUCKLEY, LT, USN (McLean)
DEREK E. HOLMQUIST, LCDR, USN (McLean)
PATRICK J. KILCLINE, LTJG, USN (McLean)
JOSEPH L. FRIEND, PASSED MIDN, USN (Midlothian)
BEVERLEY RANDOLPH, LCDR, USN (Millwood)
CLAUDE L. GOODMAN, JR., LCDR, USN (Newport News)
DAVID H. COLLINS, LTJG, USN (Newport News)
WILLIAM R. PHILLIPS, 2LT, USMC (Newport News)
DOUGLAS L. SNEAD, LTCOL, USMC (Newport News)
JOHN A. HOLLOWELL, JR., CDR, USN (Norfolk)
WILLIAM E. HANK, LCDR, USN (Norfolk)
ARTHUR B. YEATES, JR., LCDR, USN (Norfolk)
JOHN S. FANTONE, CAPT, USMC (Norfolk)

JOHN T. NICHOLS, JR., LT, USN (Norfolk)
ROBERT L. SETTLE, LT, USN (Norfolk)
WARREN H. RABER, LTJG, USN (Norfolk)
JOHN C. THOMPSON, JR., LT, USN (Norfolk)
ROBERT M. KING, LTJG, USN (Norfolk)
WILLIAM J. BELL, 1LT, USAF (Norfolk)
JOHN M. STUMP, LCDR, USN (Norfolk)
JOHN L. BRAINERD, LT, USN (Norfolk)
PHILLIP C. BRAINERD, LTJG, USN (Norfolk)
JAMES P. KOCH, LTJG, USN (Norfolk)
TERRY L. SMITH, LT, USN (Norfolk)
KENNETH J. KIRBY, LTJG, USN (Norfolk)
HAL C. CASTLE, JR., LTJG, USN (Norfolk)
ROBERT L. LEDBETTER, III, LT, USNR (Norfolk)
WILLIAM B. MASON, JR., LCDR, USN (Orange)
JOHN M. HUDGINS, LT, USN (Palmyra)
SAMUEL W. ARMISTEAD, NAVAL CONSTRUCTOR, USN (Portsmouth)
THOMAS B. JORDAN, CAPT, USMC (Portsmouth)
ROBERT M. BROWN, LTCOL, USAF (Portsmouth)
MICHAEL M. QUIN, CAPT, USMC (Purcellville)
PHILIP H. TORREY, JR., CDR, USN (Quantico)
ROBERT W. WHALING, CAPT, USMC (Quantico)
MARK C. SAGERHOLM, 1LT, USMC (Rectortown)
THEODORE G. ELLYSON, CDR, USN (Richmond)
WILLIAM M. CHEWNING, LT, USN (Richmond)
JOSEPH M. CAMPBELL, LCDR, USN (Richmond)
JOHN W. CONSOLVO, JR., CAPT, USMC (Richmond)
PAUL A. AMBROGI, LT, USN (Richmond)
ARCHER E. KING, JR., CDR, USN (RET.) (Roanoke)
DAVID I. WRIGHT, MAJ, USAF (Roanoke)
JAMES B. MCLENDON, LT, USN (Roanoke)
MELVIN H. BROWN, LT, USN (Roanoke)
DONALD A. LOVELACE, LCDR, USN (Scottsbugh)
WILLIAM R. WATKINS, III, LTCOL, USAF (South Boston)
DEAN H. MATZKO, MAJ, USMC (Springfield)
RONALD J. MOBAYED, LT, USN (Springfield)
ROBERT W. FLEMING, CAPT, USN (The Plains)
WILLIAM L. PETERSON, JR., LT, USN (Virginia Beach)
STEPHEN S. TOTH, LT, USN (Virginia Beach)
CHARLES H. JEFFRIES, II, LT, USN (Virginia Beach)
RICHARD F. ANDERSEN, JR., LT, USN (Virginia Beach)
TEN EYCK D. VEEDER, JR., LT, USN (Warrenton)
JAMES B. MCCRAVY, JR., LTCOL, USAF (Warrenton)
WILLIAM P. HOLMES, LTJG, USN (Waterford)
LION T. MILES, LT, USN (Williamsburg)
ALFRED B. TUCKER, III, LCDR, USN (Winchester)
GEORGE S. FULLER, LT, USN (Winchester)
FRANK C. GRAHAM, LT, USN (Wytheville)
DAVID G. BUELL, MAJ, USMC (Yorktown)
WILLIAM H. SMITH, ENS, USN
ROBERT A. MARR, MASTER, USN
ALBERT ALLMAND, LT, USN
HUDSON M. GARLAND, LT, USN
JAMES L. TAYLOE, LT, CSN
WILLIAM C. HUTTER, MIDN, CSN
WILLIAM C. JACKSON, MIDN, CSN
BOUTELLE NOYES, LT, USN
STEVENSON B. MALLORY, ENS, USN
CHARLES CABANISS, CADET MIDN, USN
JOHN F. JAMES, 1LT, USA
COSTELLO P. MASSEY, LT, USNR
FRANCIS W. GREENE, ENS, USNR
WILLIAM O. HERRING, LTJG, USNR
JOHN W. SMITH, JR., LTJG, USN

Washington 40 Honorees

West Virginia 20 Honorees

Wisconsin 48 Honorees

Wyoming 11 Honorees

Washington, D.C. 64 Honorees

Puerto Rico 3 Honorees

JUAN B. PESANTE, LT, USN (Mavaguez)
ADOLFO J. PARRA, 2LT, USA (Ponce)
EDMUNDO GANDIA, LTJG, USN (San Juan)

Philippines 5 Honorees

RUBEN P. SONGCO, 1LT, USA (Guagua, Pampanga)
ENRIQUE L. JURADO, LTCOL, PA (Lucena, Tayabas)
ALFREDO PECKSON, CAPT, PA (Manila, Luzon)
MANUEL T. DIOQUINO, CDR, PN (Manila)
ANTONIO A. ORTEGA, JR., ENS, PN (Pila)

Panama 3 Honorees

ROBERT D. GLESSNER, 1LT, USA (Balboa)
JOHN A. JACQUES, SGT, RCAF (Canal Zone)
GABRIEL HERNANDEZ, LTJG, USNR (Panama City)

Canada 2 Honorees

FRANCIS A. FLOOD, JR., LTJG, USN (Ottawa, Ontario)
ALAN E. HOSPES, LCDR, USN (Vancouver, British Columbia)

Germany 1 Honorees

RICHARD C. RUTKIEWICZ, LCDR, USN (Mannheim)

At Large 23 Honorees