Texas

From USNA Virtual Memorial Hall

Texas 109 Honorees

EUGENE F. BURKETT, LT, USN (Abilene)

ROBERT F. BERG, LCDR, USNR (Amarillo)
CARLOS A. MILLER, LT, USN (Amarillo)
GERALD B. LEAVEY, JR., 1LT, USAF (Arlington)
STEVE MORIN, JR., SGT, ARNG (Arlington)
WILLIAM K. COKER, CDR, USN (Athens)
LEWIS HANCOCK, JR., LCDR, USN (Austin)
HAMILTON F. SEARIGHT, LTCOL, USA (Austin)
JOHN J. KEOUGH, LT, USN (Austin)
WILLIS E. MAXSON, III, LTJG, USN (Austin)
MICHAEL D. HORNSBY, LT, USN (Austin)
JAMES C. RADNEY, LCDR, USN (Austin)
CYNTHIA S. GRUBBS, LTJG, USN (Austin)
HARRY B. BASS, LCDR, USN (Beaumont)
PAUL S. FORMAN, LTJG, USN (Borger)
JOHN M. SWEENEY, CDR, USN (Breckenridge)
ROBERT A. PIERCE, LT, USN (Brownsville)
JOSEPH H. BOURLAND, LCDR, USN (Clarendon)
DONALD W. BEARD, LCDR, USN (Clarendon)
WILLIAM G. MYERS, CDR, USN (Cleburne)
JAMES B. WHITEHEAD, 1LT, USAF (Coleman)
THOMAS E. EDWARDS, JR., LT, USN (Corpus Christi)
HAROLD D. HAIL, 2LT, USMC (Crockett)
SAMUEL D. DEALEY, CDR, USN (Dallas)
FRANK S. FERNALD, LT, USN (Dallas)
BILLY D. BRUNDIDGE, 1LT, USA (Dallas)
MILTON C. JACOBS, LT, USN (Dallas)
ALBERT B. HALL, JR., LCDR, USN (Dallas)
ELMER F. CRAIN, JR., ENS, USN (Dallas)
HAMILTON E. MCDOWELL, JR., 2LT, USAF (Dallas)
ROBERT R. WILSON, CDR, USN (Dallas)
MAURICE E. COLLMER, II, LTJG, USN (Dallas)
JAMES C. NORTON, 1LT, USMC (Dallas)
THOMAS A. EADES, LCDR, USN (Dallas)
MICHAEL F. BROWN, LT, USN (Dallas)
THOMAS D. MOORE, JR., MAJ, USAF (Del Rio)
ROBERT F. DWYER, LT, USN (Eastland)
JOHN P. PRYOR, CAPT, USA (El Paso)
STEVEN A. HAZELRIGG, CAPT, USN (El Paso)
WILLIAM B. MCILVAINE III, LTJG, USN (El Paso)
JACKSON R. ROBINSON, LT, USN (Fort Worth)
JOHN C. FRIEND, CAPT, USAF (Fort Worth)
JAMES A. F. WOOD, 1LT, USAF (Fort Worth)
RAUL D. JIMENEZ, LT, USN (Freeport)
HUGH P. SAMS, LT, USN (Ft. Sam Houston)
HUBERT T. WATERS, LT, USN (Grandview)
TIMOTHY D. BARTOSH, JR., LTJG, USN (Granger)
VALENTIN G. MATULA, CDR, USN (Hallettsville)
ROY N. DUNKLIN, LT, USN (Henderson)
ORVILLE C. EVERHART, JR., LT, USN (Hico)
RICHARD G. BEEN, LTJG, USN (Hondo)
JOHN W. BOOKER, LTJG, USN (Houston)
ROBERT G. BELL, MAJ, USAF (Houston)
THOMAS J. MITCHELL, CAPT, USN (Houston)
AUBREY L. AKIN, JR., MAJ, USAF (Houston)

ERWIN B. TEMPLIN, JR., LCDR, USN (Houston)
LEROY BATES, LTJG, USN (Houston)
RICHARD M. MCBRIDE, LT, USN (Houston)
JOEL A. KORKOWSKI, LT, USN (Houston)
JOHN J. HOUSTON, LT, USN (Houston)
ORVILLE S. SMITH, ENS, USN (Iraan)
GEORGE F. MORROW, LT, USN (Kerrville)
WILLIAM R. COOK, LT, USN (Lissie)
WILSON C. ROOK, LCDR, USN (Longview)
CHARLES D. WITT, LT, USN (Lubbock)
WILLIAM C. MCCOOL, CDR, USN (Lubbock)
DON T. ELLEDGE, CAPT, USA (Mabank)
JAMES A. MURPHY, LTJG, USN (Marlin)
BYRON E. COOKE, LCDR, USN (Marshall)
VIRGIL K. CAMERON, LCDR, USN (McAllen)
PATRICK T. WAYLAND, 2LT, USMC (Midland)
PATRICK J. CONROY, LTJG, USN (Missouri City)
THOMAS J. BUCHANAN, JR., LT, USN (Nacogdoches)
CARL J. ROHSENBERGER, JR., LTJG, USN (New Braunfels)
CLARK A. HOOD, JR., LT, USN (Nocona)
GEORGE F. RICHARDS, LT, USN (Olton)
FRANK W. BOWDON, ENS, USN (Palestine)
JACK C. FERGUSON, LTJG, USN (Palestine)
ALFRED A. SAWYER, LTJG, USN (Port Arthur)
ROBERT N. ROBERTSON, LT, USN (Quanah)
RAYMOND L. MAYO, CDR, USN (Richardson)
ARTHUR W. STAECKER, LTJG, USN (Richardson)
WILLIAM L. BULLOCK, MIDN, USN (Rockdale)
MATTHEW S. SHUBZDA, LT, USN (Sachse)
WILLIAM A. GRIFFIS, III, CAPT, USMC (San Angelo)
BENJAMIN GHETZLER, LT, USN (San Antonio)
ROBERT D. STANNUS, ENS, USN (San Antonio)
CHRISTOPHER B. WILHELMY, LT, USN (San Antonio)
GERALD L. HAUSMANN, LCDR, USN (San Antonio)
CHARLES A. ANDERSON, LT, USN (San Benito)
HEYWOOD L. EDWARDS, LCDR, USN (San Saba)
ALFRED E. CREIGH, III, PFC, USA (Sanderson)
TED A. HILGER, LT, USN (Sherman)
HUGH D. HAMILTON, LTJG, USN (Sherman)
DONALD E. WESTBROOK, COL, USAF (Sherman)
CLYDE R. WELCH, CDR, USN (Somerville)
WILLIAM CLAY, JR., MAJ, USMC (Stephenville)
DAVID H. SWENSON, JR., LTJG, USN (Taylor)
TERRY L. WATKINS, SR., CDR, USN (Terrell Wells)
ROBERT L. VAUGHAN, LT, USN (Texarkana)
EDWIN G. KELLY, LTJG, USN (Texarkana)
JAMES M. LARAMORE, 2LT, USMC (Texarkana)
REESE S. MCCAULEY, JR., 1LT, USAF (Tyler)
DONALD G. BROWN, LCDR, USN (Waco)
THALBERT N. ALFORD, CDR, USN (Wills Point)
EDWARD J. MCDERMOTT, LT, CSN
FOLLETT BRADLEY, JR., 1LT, USA
CHARLES P. JACKSON, LT, USN
GUY H. BROWN, LTJG, USN

Loading map...

Other States, Territories, & Countries