Maryland

From USNA Virtual Memorial Hall

Maryland 88 Honorees

CHARLES W. FLUSSER, LCDR, USN (Annapolis)

RYLAND D. TISDALE, CDR, USN (RET.) (Annapolis)
ARTHUR D. J. FARRELL, LTJG, USN (Annapolis)
KNOWLTON WILLIAMS, CDR, USN (Annapolis)
VOLCKERT P. DOUW, CDR, USN (Annapolis)
WEBSTER C. JOHNSON, LTJG, USN (Annapolis)
MORRIS D. GILMORE, JR., LTJG, USN (Annapolis)
PHILIP V. WEEMS, JR., MAJ, USMCR (Annapolis)
FRANK M. L. DAVIS, LCDR, USN (Annapolis)
GEORGE T. WEEMS, LCDR, USN (Annapolis)
REGINALD C. LAMB, JR., LT, USN (Annapolis)
DONALD W. HALL, ENS, USN (Annapolis)
WILMER P. COOK, LCDR, USN (Annapolis)
DONALD J. MEYER, LT, USN (Annapolis)
ALBERT O. JONES, LT, USN (Annapolis)
ALBERT A. SCHAUFELBERGER, III, LCDR, USN (Annapolis)
BRENDAN J. DUFFY, LT, USN (Annapolis)
DAWSON PHENIX, LCDR, USN (Baltimore)
JOSEPH D. DANELS, LCDR, USN (Baltimore)
JOHN G. SPROSTON, LT, USN (Baltimore)
LAMBERT G. PALMER, LT, USN (Baltimore)
SHERWOOD PICKING, CAPT, USN (Baltimore)
HAMMOND J. DUGAN, LTJG, USN (Baltimore)
ARTHUR B. THOMPSON, LT, USN (Baltimore)
HARRY E. HUBBARD, CDR, USN (Baltimore)
SIDNEY L. SMITH, LCDR, USN (Baltimore)
EDWARD H. WORTHINGTON, LT, USN (Baltimore)
MILTON E. RICKETTS, LT, USN (Baltimore)
JOHNS H. JANNEY, CDR, USN (Baltimore)
WILLIAM J. TATE, JR., LT, USN (Baltimore)
WILLIAM W. BURGAN, LT, USN (Baltimore)
WALTER M. STRAUB, LTJG, USN (Baltimore)
HAROLD J. SMITH, LT, USN (Baltimore)
PAUL C. MCNIEL, JR., LT, USN (Baltimore)
FRANCIS J. SUHRE, CDR, USN (Baltimore)
RICHARD H. SETH, LTJG, USN (Baltimore)
CHARLES E. ANDREWS, III, LCDR, USN (Baltimore)
HARVEY C. K. AIAU, LCDR, USN (Baltimore)
JOHN P. PRICE, LTJG, USN (Baltimore)
DONALD C. MACLAUGHLIN, JR., LTJG, USN (Baltimore)
LARRY V. CHMIEL, 2LT, USMC (Baltimore)
KENNETH W. ILGENFRITZ, LCDR, USN (Baltimore)
JOHN E. LUDWIG, III, CDR, USN (Baltimore)
DEAN A. PRICE, LT, USN (Baltimore)

DANIEL P. STEPHENS, LCDR, USN (Bethesda)
CHARLES F. WEDDERBURN, LTJG, USN (Chevy Chase)
DARIN H. PONTELL, LT, USN (Columbia)
ALVIN B. STOREY, II, 1LT, USAF (Cumberland)
JOHN R. DUNHAM, CAPT, USAF (Easton)
JEROME C. STUART, 2LT, USMC (Edgewater)
VALERIE C. DELANEY, LT, USN (Ellicott City)
GEORGE G. JEFFRIES, JR., LT, USN (Frostburg)
PAUL L. MELLOTT, JR., LT, USN (Funkstown)
BENJAMIN TAPPAN, III, LCDR, USN (Gibson Island)
RICHARD J. D. PRICE, PASSED MIDN, USN (Hagerstown)
ROBERT M. SMITH, JR., CAPT, USN (Hagerstown)
RICHARD W. BOND, LCDR, USN (Halethorpe)
RALPH W. BROWN, JR., LTJG, USN (Hyattsville)
JOHN M. DICKEY, JR., 1LT, USAF (Kensington)
JAMES W. WILLS, JR., CAPT, USAF (La Plata)
JOHN R. POE, LCDR, USN (Laurel)
NICOLAS J. JURON, LT, USN (Lexington Park)
PATRICK K. INGLIS, LTJG, USN (Linthicum Heights)
WILLIAM A. THORN, CAPT, USN (Loreley)
RICHARD H. RICHARDSON, CDR, USN (Mt. Rainier)
HARRY G. SKINNER, JR., ENS, USNRF (Mt. Washington)
BEVERLY T. RICHARDSON, JR., LTJG, USN (Odenton)
BRENDAN LOONEY, LT, USN (Owings Mills)
THOMAS G. FISHER, LT, USN (Oxon Hill)
HOWARD F. CLARK, LTJG, USN (Salisbury)
WALTER P. NOCK, JR., ENS, USN (Salisbury)
JOSEPH H. GOLLNER, LTJG, USN (Salisbury)
JAMES H. LOVE, LT, USN (Severn)
NELSON T. SAMUELS, ACAD, USA (Severna Park)
ROY W. BRUNER, JR., LTJG, USN (Silver Spring)
MICHAEL A. ODENING, LTJG, USN (Silver Spring)
WILLIAM N. BEALE, JR., LCDR, USN (Towson)
JAMES H. SOMERVILLE, PASSED MIDN, USN
JAMES ARMSTRONG, PASSED MIDN, USN
THOMAS RONEY, LT, USN
EDWARD T. SPEDDEN, LT, USN
EDWARD LEA, LCDR, USN
CHARLES W. ZIMMERMAN, LT, USN
DANIEL CARROLL, MIDN, CSN
EDMUND U. LOOMIS, CADET ENGINEER, USN
CHARLES A. E. KING, LT, USN
DAVID K. CLAUDE, LTCOL, USMC
WILLIAM R. CRUTCHER, LTJG, USNR

Loading map...

Other States, Territories, & Countries