KNOWLTON WILLIAMS, CDR, USN

From USNA Virtual Memorial Hall

Knowlton Williams '25

Date of birth: March 13, 1905

Date of death: November 13, 1942

Age: 37

Lucky Bag

From the 1925 Lucky Bag:

Loss

Knowlton was lost when USS Juneau (CL 52) was sunk at the Naval Battle of Guadalcanal on November 13, 1942. He was the ship's damage control officer.

His wife was listed as next of kin.

Career

He was commanding officer of USS Grebe (AM 43) from 19 March 1934 - 25 March 1935.

Memorial Hall Error

Knowlton was promoted to Commander (temporary) on December 15, 1942. Memorial Hall has LCDR.

Navy Directories & Officer Registers

The "Register of Commissioned and Warrant Officers of the United States Navy and Marine Corps" was published annually from 1815 through at least the 1970s; it provided rank, command or station, and occasionally billet until the beginning of World War II when command/station was no longer included. Scanned copies were reviewed and data entered from the mid-1840s through 1922, when more-frequent Navy Directories were available.

The Navy Directory was a publication that provided information on the command, billet, and rank of every active and retired naval officer. Single editions have been found online from January 1915 and March 1918, and then from three to six editions per year from 1923 through 1940; the final edition is from April 1941.

The entries in both series of documents are sometimes cryptic and confusing. They are often inconsistent, even within an edition, with the name of commands; this is especially true for aviation squadrons in the 1920s and early 1930s.

Alumni listed at the same command may or may not have had significant interactions; they could have shared a stateroom or workspace, stood many hours of watch together… or, especially at the larger commands, they might not have known each other at all. The information provides the opportunity to draw connections that are otherwise invisible, though, and gives a fuller view of the professional experiences of these alumni in Memorial Hall.

July 1925

Ensign, USS Pittsburgh

Others at this command: LT Charles Cecil '16.

October 1925

Ensign, USS Pittsburgh

Others at this command: LT Charles Cecil '16.

January 1926

Ensign, USS Pittsburgh

Others at this command: LT Charles Cecil '16.

October 1926

Ensign, USS Contocook

January 1927

Ensign, USS Contocook

April 1927

Ensign, USS Contocook

October 1927

Ensign, USS Pittsburgh

Others at this command: ENS Julian Jordan '25.

January 1928

Ensign, USS Pittsburgh

April 1928

Ensign, USS Rizal

July 1928

Ensign, USS Mindanao

October 1928

Lieutenant (j.g.), USS Mindanao

January 1929

Lieutenant (j.g.), USS Mindanao

April 1929

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

Others at this command: LT Edward Metcalfe '22.

July 1929

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

October 1929

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

January 1930

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

April 1930

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

October 1930

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

January 1931

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

Others at this command: ENS Claud Hughes '30.

April 1931

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

Others at this command: ENS Claud Hughes '30.

July 1931

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

Others at this command: ENS Alden Irons '31.

October 1931

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

Others at this command: ENS Alden Irons '31.

January 1932

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

Others at this command: ENS Alden Irons '31.

April 1932

Lieutenant (j.g.), USS Trenton

Others at this command: ENS Howard Garner '29 and ENS Alden Irons '31.

July 1934

Lieutenant (j.g.), commanding officer, USS Grebe

October 1934

Lieutenant (j.g.), commanding officer, USS Grebe

January 1935

Lieutenant (j.g.), commanding officer, USS Grebe

April 1935

Lieutenant (j.g.), commanding officer, USS Grebe

October 1935

Lieutenant, flag secretary, Base Force, USS Argonne

January 1936

Lieutenant, flag secretary, Base Force, USS Argonne

April 1936

Lieutenant, flag secretary, Base Force, USS Argonne

Others at or embarked at USS Argonne: 1LT Max Schaeffer '28 (USS Argonne).

July 1936

Lieutenant, flag secretary, Base Force, USS Argonne

Others at or embarked at USS Argonne: 1LT Max Schaeffer '28 (USS Argonne).

January 1937

Lieutenant, flag secretary, Base Force, USS Argonne

Others at or embarked at USS Argonne: CAPT Max Schaeffer '28 (USS Argonne).

April 1937

Lieutenant, flag secretary, Base Force, USS Argonne

Others at this command: LT John Wymond '24.

Others at or embarked at USS Argonne: CAPT Max Schaeffer '28 (USS Argonne).

September 1937

Lieutenant, Bureau of Navigation, Washington, D.C.

Others at this command: LT James Smith, Jr. '25 and LT John Blue '25.

January 1938

Lieutenant, Bureau of Navigation, Washington, D.C.

Others at this command: LT James Smith, Jr. '25 and LT John Blue '25.

July 1938

Lieutenant, Bureau of Navigation, Washington, D.C.

Others at this command: LT James Smith, Jr. '25, LT John Blue '25, LT William Hank '25, and LT John Craig '30.

January 1939

Lieutenant, Bureau of Navigation, Washington, D.C.

Others at this command: LT James Smith, Jr. '25, LT John Blue '25, LT William Hank '25, LT Harry Bauer '27, and LT John Craig '30.

October 1939

Lieutenant, executive officer, USS Patterson

June 1940

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Crosby

Others at this command: LTjg Clark Hood, Jr. '35.

November 1940

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Crosby

Others at this command: LTjg Clark Hood, Jr. '35.

April 1941

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Crosby

Others at this command: LTjg Clark Hood, Jr. '35.


Class of 1925

Knowlton is one of 30 members of the Class of 1925 on Virtual Memorial Hall.