JOHN K. REYBOLD, LCDR, USN

From USNA Virtual Memorial Hall

John Reybold '26

Date of birth: January 11, 1903

Date of death: March 19, 1942

Age: 39

Lucky Bag

From the 1926 Lucky Bag:


Biography & Loss

From Navsource:

John Keane Reybold was born at Delaware City, Del. on 11 January 1903, was appointed midshipman 13 July 1922 and commissioned ensign on 3 June 1926. Having served in various ships including Idaho, Utah, Simpson (on the Asiatic Station), and Omaha, he assumed command of Cowell, on 17 June 1940. Detached on 23 September, he briefly commanded Claxton and on 31 October assumed command of Dickerson (DD 157). [Promoted to] lieutenant commander on 1 January 1941, he commanded Dickerson on Neutrality Patrol and, after December 1941, on coastal patrol and Icelandic convoy escort duty until 19 March 1942. On that date, Dickerson, enroute to Norfolk, was fired on by a nervous merchantman, SS Liberator. Liberator's shells hit the destroyer's charthouse, killing Lt. Comdr. Reybold and three others.

His wife was listed as next of kin. He is buried in New York.

John is listed on the killed in action panel at the front of Memorial Hall.

Namesake

USS Reybold (DE 177) was named for John; the ship was sponsored by his widow.

Navy Directories & Officer Registers

The "Register of Commissioned and Warrant Officers of the United States Navy and Marine Corps" was published annually from 1815 through at least the 1970s; it provided rank, command or station, and occasionally billet until the beginning of World War II when command/station was no longer included. Scanned copies were reviewed and data entered from the mid-1840s through 1922, when more-frequent Navy Directories were available.

The Navy Directory was a publication that provided information on the command, billet, and rank of every active and retired naval officer. Single editions have been found online from January 1915 and March 1918, and then from three to six editions per year from 1923 through 1940; the final edition is from April 1941.

The entries in both series of documents are sometimes cryptic and confusing. They are often inconsistent, even within an edition, with the name of commands; this is especially true for aviation squadrons in the 1920s and early 1930s.

Alumni listed at the same command may or may not have had significant interactions; they could have shared a stateroom or workspace, stood many hours of watch together… or, especially at the larger commands, they might not have known each other at all. The information provides the opportunity to draw connections that are otherwise invisible, though, and gives a fuller view of the professional experiences of these alumni in Memorial Hall.

October 1926

Ensign, USS Idaho

Others at this command: LT Robert Smith, Jr. '19, LTjg Henry Brandenburger '21, and ENS Harold Madsen '25.

January 1927

Ensign, USS Idaho

Others at this command: LT Robert Smith, Jr. '19 and ENS Harold Madsen '25.

April 1927

Ensign, USS Idaho

Others at this command: LT Robert Smith, Jr. '19 and ENS Harold Madsen '25.

October 1927

Ensign, USS Utah

Others at this command: ENS Lawrence McPeake '24.

January 1928

Ensign, USS Utah

Others at this command: LTjg Lawrence McPeake '24.

April 1928

Ensign, 16th Naval District

July 1928

Ensign, for assignment, Asiatic Fleet Staff

October 1928

Ensign, USS Simpson

January 1929

Ensign, USS Simpson

April 1929

Ensign, USS Simpson

Others at this command: ENS John Coll '27.

July 1929

Ensign, USS Simpson

Others at this command: ENS John Coll '27.

October 1929

Lieutenant (j.g.), USS Simpson

Others at this command: ENS John Coll '27.

January 1930

Lieutenant (j.g.), USS Simpson

April 1930

Lieutenant (j.g.), USS Simpson

October 1930

Lieutenant (j.g.), engineer officer, USS Simpson

January 1931

Lieutenant (j.g.), engineer officer, USS Simpson

April 1931

Lieutenant (j.g.), USS Paul Jones

July 1931

Lieutenant (j.g.), USS Jacob Jones

October 1931

Lieutenant (j.g.), USS Jacob Jones

January 1932

Lieutenant (j.g.), USS Jacob Jones

April 1932

Lieutenant (j.g.), USS Jacob Jones

October 1932

Lieutenant (j.g.), USS Vega

January 1933

Lieutenant (j.g.), USS Vega

April 1933

Lieutenant (j.g.), under instruction, Edgewood Arsenal, Edgewood, Maryland

Others at this command: LTjg Eugene Karpe '26.

October 1935

Lieutenant (j.g.), USS Omaha

Others at this command: LT Robley Clark '24 and LTjg Joshua Nix '30.

Others at or embarked at this command: LTjg Edward Allen '31 (Scouting Plane Squadron (VS) 6B).

January 1936

Lieutenant (j.g.), USS Omaha

Others at this command: LT Robley Clark '24 and LTjg Joshua Nix '30.

Others at or embarked at this command: LTjg Edward Allen '31 (Scouting Plane Squadron (VS) 6B).

April 1936

Lieutenant (j.g.), USS Omaha

Others at this command: LT Robley Clark '24, LTjg Joshua Nix '30, LTjg Benjamin Ghetzler '31, and ENS Albert Bontier '35.

Others at or embarked at this command: LTjg Edward Allen '31 (Scouting Plane Squadron (VS) 6B).

July 1936

Lieutenant (j.g.), USS Omaha

Others at this command: LT Robley Clark '24, LTjg Joshua Nix '30, LTjg Benjamin Ghetzler '31, and ENS Jud Yoho, Jr. '36.

Others at or embarked at this command: LTjg Edward Allen '31 (Scouting Plane Squadron (VS) 6B).

January 1937

Lieutenant, USS Omaha

Others at this command: LT Robley Clark '24, LTjg Joshua Nix '30, and LTjg Benjamin Ghetzler '31.

Others at or embarked at this command: LTjg Edward Allen '31 (Scouting Plane Squadron (VS) 6B).

April 1937

Lieutenant, USS Omaha

Others at this command: LT Robley Clark '24, LTjg Joshua Nix '30, and LTjg Benjamin Ghetzler '31.

Others at or embarked at this command: LTjg Edward Allen '31 (Scouting Plane Squadron (VS) 6B).

September 1937

Lieutenant, USS Omaha

Others at this command: LTjg Benjamin Ghetzler '31, LTjg Edward Allen '31, and Av. Cadet Frank Peterson '33.

January 1938

Lieutenant, USS Omaha

Others at this command: LTjg Benjamin Ghetzler '31, LTjg Edward Allen '31, and Av. Cadet Frank Peterson '33.

July 1938

Lieutenant, USS Omaha

Others at this command: Av. Cadet Frank Peterson '33.

January 1939

Lieutenant, USS Omaha

Others at this command: Av. Cadet Frank Peterson '33.

October 1939

Lieutenant, Norfolk Navy Yard, Portsmouth, Virginia

Others at this command: LCDR Thomas Fraser '24, LT Heywood Edwards '26, LT Randolph Boyer '27, LT Howard Garner '29, and LT Charles Weschler '32.

Others at or embarked at Norfolk Navy Yard, Portsmouth, Virginia: 2LT Dorrance Radcliffe '38 (Marine Barracks, Norfolk Navy Yard, Portsmouth, Virginia).

June 1940

Lieutenant, Norfolk Navy Yard, Portsmouth, Virginia

Others at this command: LCDR John Hollowell, Jr. '22 and LT Randolph Boyer '27.

November 1940

Lieutenant, commanding officer, USS Dickerson

April 1941

Lieutenant, commanding officer, USS Dickerson


Class of 1926

John is one of 36 members of the Class of 1926 on Virtual Memorial Hall.