SAMUEL N. MOORE, CAPT, USN

From USNA Virtual Memorial Hall

Samuel Moore '13

Date of birth: September 7, 1891

Date of death: August 9, 1942

Age: 50

Lucky Bag

From the 1913 Lucky Bag:


Loss

1913 Moore 1.jpg

Samuel was lost when USS Quincy (CA 39) was sunk early in the morning of August 9, 1942 by Japanese surface forces at the Battle of Savo Island.

His wife, Camilla, was listed as next of kin. They were married in 1924.

Biography

From Naval History and Heritage Command:

Samuel Nobre Moore was born in Washington, D.C., on 7 September 1891. He attended the U.S. Naval Academy from 1909 until 1913 and served mainly in destroyers up to the United States' entry into World War I in 1917. For the next few years, Lieutenant Moore was assigned to the battleships Michigan and Minnesota. During the first half of the 1920 he served in the destroyers Jacob Jones and Flusser, at the U.S. Naval Academy, and with the First Naval District. Lieutenant Commander Moore was stationed at Tutuila, Samoa, in 1925-27, then was assigned to the submarine tender Canopus. From 1928 into 1932, he was Commanding Officer of the destroyers MacLeish, Hazelwood and Lamberton, and then served in the light cruiser Omaha.

After promotion to the rank of Commander in 1934 Moore was stationed at the U.S. Naval Academy, attended the Senior Course at the Naval War College, and commanded Destroyer Division 21. In the latter position, he organized the Neutrality Patrol for the New England area following the outbreak of World War II in September 1939. He served in Washington, D.C., with the Office of the Chief of Naval Operations from early 1940 and achieved the rank of Captain later in that year. In May 1942, he took command of the heavy cruiser Quincy. On 9 August 1942, during the night Battle of Savo Island, Captain Samuel N. Moore was killed in action on the bridge of his ship.

Namesake

USS Samuel N. Moore (DD 747) was named for Samuel; the ship was sponsored by his widow.

Navy Directories & Officer Registers

The "Register of Commissioned and Warrant Officers of the United States Navy and Marine Corps" was published annually from 1815 through at least the 1970s; it provided rank, command or station, and occasionally billet until the beginning of World War II when command/station was no longer included. Scanned copies were reviewed and data entered from the mid-1840s through 1922, when more-frequent Navy Directories were available.

The Navy Directory was a publication that provided information on the command, billet, and rank of every active and retired naval officer. Single editions have been found online from January 1915 and March 1918, and then from three to six editions per year from 1923 through 1940; the final edition is from April 1941.

The entries in both series of documents are sometimes cryptic and confusing. They are often inconsistent, even within an edition, with the name of commands; this is especially true for aviation squadrons in the 1920s and early 1930s.

Alumni listed at the same command may or may not have had significant interactions; they could have shared a stateroom or workspace, stood many hours of watch together… or, especially at the larger commands, they might not have known each other at all. The information provides the opportunity to draw connections that are otherwise invisible, though, and gives a fuller view of the professional experiences of these alumni in Memorial Hall.

January 1914

Ensign, Cleveland

January 1915

Ensign, USS Hopkins

Others at this command: LTjg Joseph Murphy '09.

January 1916

Ensign, USS Nicholson

Others at this command: LTjg Louis Scheibla '07.

January 1917

Lieutenant (j.g.), USS Nicholson

March 1918

Lieutenant, USS Michigan

Others at this command: LTjg Roy Jones '16.

January 1919

Lieutenant, USS Minnesota

January 1920

Lieutenant Commander, USS Jacob Jones

January 1921

Lieutenant, USS Babbitt

January 1922

Lieutenant, USS Flusser

May 1923

Lieutenant, executive officer, USS Flusser

July 1923

Lieutenant, 1st Naval District

September 1923

Lieutenant, 1st Naval District

November 1923

Lieutenant, 1st Naval District

January 1924

Lieutenant, 1st Naval District

March 1924

Lieutenant, 1st Naval District

May 1924

Lieutenant, 1st Naval District

July 1924

Lieutenant Commander, 1st Naval District

September 1924

Lieutenant Commander, 1st Naval District

November 1924

Lieutenant Commander, 1st Naval District

January 1925

Lieutenant Commander, 1st Naval District

March 1925

Lieutenant Commander, 1st Naval District

May 1925

Lieutenant Commander, 1st Naval District

July 1925

Lieutenant Commander, Naval Station Tutuila, Samoa

October 1925

Lieutenant Commander, Naval Station Tutuila, Samoa

January 1926

Lieutenant Commander, Naval Station Tutuila, Samoa

October 1926

Lieutenant Commander, Naval Station Tutuila, Samoa

January 1927

Lieutenant Commander, Naval Station Tutuila, Samoa

April 1927

Lieutenant Commander, Naval Station Tutuila, Samoa

October 1927

Lieutenant Commander, USS Canopus

January 1928

Lieutenant Commander, USS Canopus

April 1928

Lieutenant Commander, USS Canopus

July 1928

Lieutenant Commander, USS Canopus

October 1928

Lieutenant Commander, USS Canopus

January 1929

Lieutenant Commander, USS MacLeish

April 1929

Lieutenant Commander, commanding officer, USS MacLeish

July 1929

Lieutenant Commander, commanding officer, USS MacLeish

October 1929

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Hazelwood

January 1930

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Hazelwood

April 1930

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Hazelwood

October 1930

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Hazelwood

January 1931

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Lamberton

April 1931

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Lamberton

July 1931

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Lamberton

October 1931

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Lamberton

January 1932

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Lamberton

April 1932

Lieutenant Commander, navigator, USS Omaha

October 1932

Lieutenant Commander, navigator, USS Omaha

Others at this command: ENS William Townsend '32.

January 1933

Lieutenant Commander, navigator, USS Omaha

Others at this command: ENS William Townsend '32.

April 1933

Lieutenant Commander, officer in charge, Recruiters School, Naval Training Station, San Diego, California

July 1933

Lieutenant Commander, officer in charge, Recruiters School, Naval Training Station, San Diego, California

October 1933

Lieutenant Commander, officer in charge, Recruiters School, Naval Training Station, San Diego, California

April 1934

Lieutenant Commander, officer in charge, Recruiters School, Naval Training Station, San Diego, California

July 1936

Commander, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06.

January 1937

Commander, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06 and LT Hubert Hayter '24.

April 1937

Commander, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06 and LT Hubert Hayter '24.

September 1937

Commander, commanding officer, Destroyer Division 21, USS Hatfield

January 1938

Commander, commanding officer, Destroyer Division 21, USS Hatfield

July 1938

Commander, commanding officer, Destroyer Division 21, USS Reuben James

Others at or embarked at USS Reuben James: LCDR Edward Metcalfe '22 (USS Reuben James) and LTjg Dewey Johnston '34 (USS Reuben James).

January 1939

Commander, commanding officer, Destroyer Division 21, USS Hopkins

October 1939

Commander, commanding officer, Destroyer Division 21, USS Hopkins

June 1940

Commander, Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CAPT Robert English '11, CDR Theodore Chandler '15, CDR Robert Smith, Jr. '19, CDR Horatio Sickel, IV '20, LT John Coll '27, and LT Herbert Coleman '32.

November 1940

Captain, Navy Department, Washington, D.C.

Others at this command: CAPT Robert English '11, CDR Theodore Chandler '15, CDR Robert Smith, Jr. '19, CDR Horatio Sickel, IV '20, LT John Coll '27, and LT Herbert Coleman '32.


Class of 1913

Samuel is one of 9 members of the Class of 1913 on Virtual Memorial Hall.