HUBERT M. HAYTER, LCDR, USN

From USNA Virtual Memorial Hall

Hubert Hayter '24

Date of birth: October 17, 1901

Date of death: November 30, 1942

Age: 41

Lucky Bag

From the 1924 Lucky Bag:


Loss

Hubert was lost on November 30, 1942 when USS New Orleans (CA 32) was heavily damaged at the Battle of Tassafaronga.

From National WWII Museum:

The Damage Control Officer on the New Orleans, Lieutenant Commander Hubert M. Hayter, and two of his men, Lieutenant Richard Haines '28 and Ensign Andrew L. Forman, remained at their damage control posts despite the fact that it was filling up with toxic fumes. These three brave men were eventually asphyxiated by the fumes and perished. The ship’s chaplain, Howell M. Forgy, later wrote about Hayter, “I wondered what he thought about in those final minutes, but I knew one thing: he was not afraid.”

His wife was listed as next of kin; he was also survived by a son and two daughters. Hubert is buried in Arlington National Cemetery.

Career

Hubert was commanding officer of USS Ramsay (DM 16) from September 1939 through February 1941.

Navy Cross

1924 Hayter 1.jpg

From Hall of Valor:

The President of the United States of America takes pride in presenting the Navy Cross (Posthumously) to Lieutenant Commander Hubert Montgomery Hayter, United States Navy, for extraordinary heroism and distinguished service in the line of his profession as a Damage Control Officer aboard the Heavy Cruiser U.S.S. NEW ORLEANS (CA-32), in action against the Japanese after the torpedoing of his ship in enemy-controlled waters during the Battle of Tassafaronga on the night of 30 November 1942. Lieutenant Commander Hayter directed the evacuation of all men when a torpedo hit exploded the magazine and gasoline storage. Although rapidly becoming affected by asphyxiating gas, he continued to direct evacuation and gave his own mask to an affected seaman. After clearing all compartments, he kept at his duties until overcome. The conduct of Lieutenant Commander Hayter throughout this action reflects great credit upon himself, and was in keeping with the highest traditions of the United States Naval Service.

General Orders: Bureau of Naval Personnel Information Bulletin No. 328 (July 1944)
Service: Navy
Division: U.S.S. New Orleans (CA-32)

Namesake

USS Hayter (DE 212) was named for Hubert; the ship was sponsored by his widow, Maurine.

Navy Directories & Officer Registers

The "Register of Commissioned and Warrant Officers of the United States Navy and Marine Corps" was published annually from 1815 through at least the 1970s; it provided rank, command or station, and occasionally billet until the beginning of World War II when command/station was no longer included. Scanned copies were reviewed and data entered from the mid-1840s through 1922, when more-frequent Navy Directories were available.

The Navy Directory was a publication that provided information on the command, billet, and rank of every active and retired naval officer. Single editions have been found online from January 1915 and March 1918, and then from three to six editions per year from 1923 through 1940; the final edition is from April 1941.

The entries in both series of documents are sometimes cryptic and confusing. They are often inconsistent, even within an edition, with the name of commands; this is especially true for aviation squadrons in the 1920s and early 1930s.

Alumni listed at the same command may or may not have had significant interactions; they could have shared a stateroom or workspace, stood many hours of watch together… or, especially at the larger commands, they might not have known each other at all. The information provides the opportunity to draw connections that are otherwise invisible, though, and gives a fuller view of the professional experiences of these alumni in Memorial Hall.

July 1924

Ensign, USS Arizona

Others at this command: LT Warner Portz '15, ENS Augustus Mulvanity '23, and ENS James McDonough '24.

September 1924

Ensign, USS Arizona

Others at this command: LT Warner Portz '15, LT Robert Fleming '17, ENS Augustus Mulvanity '23, and ENS James McDonough '24.

May 1925

Ensign, USS Medusa

July 1925

Ensign, USS Medusa

October 1925

Ensign, USS Medusa

January 1926

Ensign, USS Medusa

October 1926

Ensign, USS Yarborough

January 1927

Ensign, USS Yarborough

April 1927

Ensign, USS Yarborough

October 1927

Ensign, USS Yarborough

January 1928

Ensign, USS La Valette

April 1928

Ensign, USS Yarborough

July 1928

Ensign, USS Yarborough

October 1928

Lieutenant (j.g.), USS Yarborough

January 1929

Lieutenant (j.g.), USS Yarborough

April 1929

Lieutenant (j.g.), USS Yarborough

July 1929

Lieutenant (j.g.), USS Yarborough

January 1930

Lieutenant (j.g.), USS Richmond

April 1930

Lieutenant (j.g.), USS Richmond

October 1930

Lieutenant (j.g.), USS Richmond

Others at this command: ENS Robert Patten '30.

January 1931

Lieutenant (j.g.), USS Richmond

April 1931

Lieutenant (j.g.), USS Richmond

July 1933

Lieutenant (j.g.), USS Augusta

Others at this command: LTjg Leonard Duffy '29 and ENS Herbert Coleman '32.

October 1933

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: LTjg Leonard Duffy '29 and ENS Herbert Coleman '32.

April 1934

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: ENS Lee Pancake '31 and ENS Herbert Coleman '32.

Others at or embarked at this command: LT David Roberts '21 (Asiatic Fleet).

July 1934

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: ENS Lee Pancake '31 and ENS Herbert Coleman '32.

Others at or embarked at this command: LT David Roberts '21 (Asiatic Fleet) and LTjg Thomas Marshall, Jr. '30 (Asiatic Fleet).

October 1934

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: LTjg James Smith, Jr. '25, LTjg Lee Pancake '31, and ENS Herbert Coleman '32.

Others at or embarked at this command: LT David Roberts '21 (Asiatic Fleet) and LTjg Thomas Marshall, Jr. '30 (Asiatic Fleet).

January 1935

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: LTjg James Smith, Jr. '25, LTjg Lee Pancake '31, and ENS Herbert Coleman '32.

Others at or embarked at this command: LT David Roberts '21 (Asiatic Fleet) and LTjg Thomas Marshall, Jr. '30 (Asiatic Fleet).

April 1935

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: LT James Smith, Jr. '25, LTjg Lee Pancake '31, and ENS Herbert Coleman '32.

Others at or embarked at this command: LTjg Thomas Marshall, Jr. '30 (Asiatic Fleet).

October 1935

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: LT James Smith, Jr. '25, LTjg August Lentz, Jr. '26, and LTjg Herbert Coleman '32.

January 1936

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: LT James Smith, Jr. '25, LTjg August Lentz, Jr. '26, and LTjg Herbert Coleman '32.

April 1936

Lieutenant, USS Augusta

Others at this command: LT James Smith, Jr. '25, LTjg August Lentz, Jr. '26, and LTjg Herbert Coleman '32.

January 1937

Lieutenant, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06 and CDR Samuel Moore '13.

April 1937

Lieutenant, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06 and CDR Samuel Moore '13.

September 1937

Lieutenant, under instruction, Marine Corps Schools, Quantico, Virginia

January 1938

Lieutenant, under instruction, Marine Corps Schools, Quantico, Virginia

January 1939

Lieutenant, USS Colorado

Others at this command: LCDR William Gray '21, LTjg Victor Gadrow '35, ENS Phillip Wild, Jr. '36, ENS Patrick Hart '37, and ENS William Cook '38.

October 1939

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Ramsay

June 1940

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Ramsay

November 1940

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Ramsay


Class of 1924

Hubert is one of 41 members of the Class of 1924 on Virtual Memorial Hall.