ADOLPH HEDE, LCDR, USN

From USNA Virtual Memorial Hall

Adolph Hede '25

Date of birth: November 26, 1903

Date of death: December 14, 1944

Age: 41

Lucky Bag

From the 1925 Lucky Bag:


Loss

From Find A Grave:

Lt. Commander Adolph Hede was held as a POW in the Philippine Islands. In December 1944, he was boarded onto the Oryoku Maru for transport to Japan. The ship sailed on December 13th and came under attack from American planes on December 14th. As evening approached, the attack was called off. Hede was killed during this initial attack.

From Hall of Valor:

Adolph Hede was a member of the crew of the submarine tender USS Canopus (AS 9), serving in the Philippine Islands. After the ship was severely damaged on December 29, 1941, and subsequently scuttled to prevent the vessel from falling into enemy hands, he and his surviving comrades joined the ground forces in defense of Bataan and Corregidor. He was subsequently captured and interned as a Prisoner of War.

Adolph was mentioned in Part II of a history of Canopus (Shipmate, September 1948); the below was following a bomb hit on the ship while moored:

In the meantime, below decks, Lt. Comdr. "Al" Hede had organized another fire party which tackled the problem by carrying their hoses through choking smoke in the compartments near the magazines, pulling wounded and dying men away from the blasted areas where they had fallen,. Most of the oxygen type breathing apparatus had been cut off by the explosion, but Shipfitter Cambron donned the one remaining outfit, and carried the hose right down to the magazines, backed up by his shipmates working in relays, each of which stayed as long as men could stand the fumes.

His wife was listed as next of kin.

Silver Star

Unable to find a citation for the Silver Star he was awarded.

Bronze Star

Unable to find a citation for either of the Bronze Stars he was awarded.

Prisoner of War Medal

From Hall of Valor:

Lieutenant Commander Adolph Hede (NSN: 0-59600), United States Navy, a former crewman of the U.S.S. CANOPUS (AS-9), was captured by the Japanese after the fall of Corregidor, Philippine Islands, on 6 May 1942, and was held as a Prisoner of War until his death while in captivity.

General Orders: NARA Database: Records of World War II Prisoners of War, created, 1942 - 1947
Service: Navy
Rank: Lieutenant Commander

Navy Directories & Officer Registers

The "Register of Commissioned and Warrant Officers of the United States Navy and Marine Corps" was published annually from 1815 through at least the 1970s; it provided rank, command or station, and occasionally billet until the beginning of World War II when command/station was no longer included. Scanned copies were reviewed and data entered from the mid-1840s through 1922, when more-frequent Navy Directories were available.

The Navy Directory was a publication that provided information on the command, billet, and rank of every active and retired naval officer. Single editions have been found online from January 1915 and March 1918, and then from three to six editions per year from 1923 through 1940; the final edition is from April 1941.

The entries in both series of documents are sometimes cryptic and confusing. They are often inconsistent, even within an edition, with the name of commands; this is especially true for aviation squadrons in the 1920s and early 1930s.

Alumni listed at the same command may or may not have had significant interactions; they could have shared a stateroom or workspace, stood many hours of watch together… or, especially at the larger commands, they might not have known each other at all. The information provides the opportunity to draw connections that are otherwise invisible, though, and gives a fuller view of the professional experiences of these alumni in Memorial Hall.

July 1925

Ensign, USS Oklahoma

Others at this command: ENS William France '24, ENS Harold Pound '25, and ENS William Graham, Jr. '25.

October 1925

Ensign, USS Oklahoma

Others at this command: ENS William France '24, ENS Harold Pound '25, and ENS William Graham, Jr. '25.

January 1926

Ensign, USS Oklahoma

Others at this command: ENS Harold Pound '25 and ENS William Graham, Jr. '25.

January 1928

Ensign, USS Williamson

April 1928

Ensign, USS Barker

July 1928

Ensign, USS Barker

October 1928

Lieutenant (j.g.), USS Barker

January 1929

Lieutenant (j.g.), USS Barker

April 1929

Lieutenant (j.g.), USS Barker

July 1929

Lieutenant (j.g.), under instruction, Naval Air Station Lakehurst, New Jersey

Others at this command: CDR Fred Berry '08, LCDR Frank McCord '11, LT Joseph Severyns, Jr. '20, LTjg Herbert Wescoat '23, LTjg Hammond Dugan '24, ENS Morgan Redfield '26, ENS Wilfred Bushnell '26, and ENS Clinton Rounds '27.

January 1930

Lieutenant (j.g.), USS Memphis

Others at this command: LCDR Warner Portz '15 and LTjg August Lentz, Jr. '26.

Others at or embarked at this command: LTjg James McDonough '24 (Torpedo and Bombing Plane Squadron (VT) 5S).

April 1930

Lieutenant (j.g.), USS Memphis

Others at this command: LCDR Warner Portz '15 and LTjg August Lentz, Jr. '26.

October 1930

Lieutenant (j.g.), USS Memphis

Others at this command: LTjg August Lentz, Jr. '26, ENS Henry Wygant, Jr. '30, and ENS John Armstrong, Jr. '30.

January 1931

Lieutenant (j.g.), USS Memphis

Others at this command: LTjg August Lentz, Jr. '26, ENS Henry Wygant, Jr. '30, and ENS John Armstrong, Jr. '30.

April 1931

Lieutenant (j.g.), USS Memphis

Others at this command: ENS Henry Wygant, Jr. '30 and ENS John Armstrong, Jr. '30.

July 1931

Lieutenant (j.g.), USS Ellis

Others at this command: LTjg Thomas Fraser '24 and ENS John Bermingham '29.

October 1931

Lieutenant (j.g.), USS Ellis

Others at this command: ENS John Bermingham '29.

January 1932

Lieutenant (j.g.), USS Ellis

Others at this command: ENS John Bermingham '29.

April 1932

Lieutenant (j.g.), USS Ellis

Others at this command: ENS John Bermingham '29.

October 1932

Lieutenant (j.g.), Bureau of Navigation, Washington, D.C.

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06, CDR Norman Scott '11, LT John Gillon '20, LTjg Everett Abdill '24, and LTjg Richard Baron '24.

January 1933

Lieutenant (j.g.), Bureau of Navigation, Washington, D.C.

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06, CDR Norman Scott '11, LT John Gillon '20, LTjg Everett Abdill '24, and LTjg Richard Baron '24.

April 1933

Lieutenant (j.g.), Bureau of Navigation, Washington, D.C.

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06, CDR Norman Scott '11, LT John Gillon '20, LTjg Everett Abdill '24, LTjg Richard Baron '24, and LTjg Mannert Abele '26.

July 1933

Lieutenant (j.g.), Bureau of Navigation, Washington, D.C.

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06, CDR Norman Scott '11, LT John Gillon '20, LTjg Richard Baron '24, and LTjg Mannert Abele '26.

October 1933

Lieutenant (j.g.), Naval Station Guantanamo Bay, Cuba

April 1934

Lieutenant (j.g.), Naval Station Guantanamo Bay, Cuba

July 1934

Lieutenant (j.g.), Naval Station Guantanamo Bay, Cuba

October 1934

Lieutenant (j.g.), Naval Station Guantanamo Bay, Cuba

January 1935

Lieutenant (j.g.), Naval Station Guantanamo Bay, Cuba

April 1935

Lieutenant (j.g.), Naval Station Guantanamo Bay, Cuba

October 1935

Lieutenant, USS New Mexico

Others at this command: 1LT Harry Lang '29, ENS Robert Donaldson '34, and ENS Frederick Schrader '35.

January 1936

Lieutenant, USS New Mexico

Others at this command: 1LT Harry Lang '29, ENS Robert Donaldson '34, and ENS Frederick Schrader '35.

April 1936

Lieutenant, USS New Mexico

Others at this command: ENS Robert Donaldson '34 and ENS Frederick Schrader '35.

July 1936

Lieutenant, USS New Mexico

Others at this command: ENS Frederick Schrader '35.

January 1937

Lieutenant, USS New Mexico

Others at this command: ENS Frederick Schrader '35.

April 1937

Lieutenant, USS New Mexico

Others at this command: ENS Frederick Schrader '35.

September 1937

Lieutenant, USS New Mexico

Others at this command: ENS Edward O'Hare '37.

Others at or embarked at this command: LT Seymour Johnson '27 (Observation Squadron (VO) 3) and LTjg Lance Massey '30 (Observation Squadron (VO) 3).

January 1938

Lieutenant, USS New Mexico

Others at this command: ENS Edward O'Hare '37.

Others at or embarked at this command: LT Seymour Johnson '27 (Observation Squadron (VO) 3) and LTjg Lance Massey '30 (Observation Squadron (VO) 3).

July 1938

Lieutenant, under instruction, Naval War College, Newport, Rhode Island

Others at this command: CAPT Isaac Kidd '06, CDR Albert Rooks '14, CDR Francis Maile, Jr. '15, and LT Douglas Smith '25.

January 1939

Lieutenant, under instruction, Naval War College

Others at or embarked at this command: CDR Albert Rooks '14 (Naval War College, Newport, Rhode Island), CDR Francis Maile, Jr. '15 (Naval War College, Newport, Rhode Island), and LT Douglas Smith '25 (Naval War College, Newport, Rhode Island).

October 1939

Lieutenant, USS West Virginia

Others at this command: ENS Earl Cassidy '37.

November 1940

Lieutenant Commander, USS Canopus

Others at this command: ENS Bethel Otter '37.

April 1941

Lieutenant Commander, USS Canopus

Others at this command: ENS Bethel Otter '37.


Class of 1925

Adolph is one of 30 members of the Class of 1925 on Virtual Memorial Hall.