JOHN G. BURROW, CDR, USN

From USNA Virtual Memorial Hall

John Burrow '21

Date of birth: April 16, 1900

Date of death: May 1, 1942

Age: 42

Lucky Bag

From the 1921 Lucky Bag:

Loss

Photo from the Salt Lake Tribune on May 4, 1942.

John was lost on May 1, 1942 when the United Air Lines aircraft he was aboard crashed into Ensign Peak, Utah, near Salt Lake City.

From the Cincinnati Enquirer on May 3, 1942:

Commander John Giles Burrow and Lieutenant Claire Sheldon Tucker of the navy would not have been aboard the ill-fated ship were Is not for their thoroughness In their work. They had taken reservation on a plane leaving Reno, Nev., Thursday but canceled them to devote another day to Investigating the possibility of establishing naval training station at Pyramid Lake.

He is buried in Arlington National Cemetery.

Another alumni, Frederic Vose '22, was also lost in this crash, but it does not appear he was on active duty at the time.

Biography

From researcher Kathy Franz:

John’s father was a pioneering newspaper publisher in Pensacola, Florida. His mother was Nelle, and his sister was Dorothy, a school teacher. His brother was Lieutenant James B. Burrow (Class of 1933) who at the time of John’s death was an instructor at the Naval Academy. John married Johnnie Mae Dunn Levey on May 9, 1921. They had two daughters Betty and Laurel Jean. Three weeks after his death, Betty married Ensign H. Cushman Dow, USNR.

In 1936 John was named the commander of the U.S.S. Philip, recently determined the No. 1 destroyer of the Navy. The San Diego Union newspaper quoted John: “We haven’t been out particularly for a gunnery record. What we have been doing is perfecting team-work – getting the engineers and the deck and the communications people all working together. The record in gunnery just followed naturally. The credit for that end of it is due entirely to the work of the gunnery officer and his men.” Ens. D. L. L. Cordiner (Class of 1934), is gunnery officer of the Philip and became the victim of a “quaint old naval custom” when he won the prize – a dunking overboard. All members of the craft were awarded extra prize money for the record.

In 1937 the U.S.S. Philip was decommissioned. The Pensacola News Journal printed John’s farewell address: “Our guests and shipmates of the Philip: We have assembled here this afternoon to decommission one of the first and one of the last of the destroyers of the 1916 building program. I am happy to see that our former squadron commander, the captain of the Rigel, and so many old Philip shipmates, could be with us for this ceremony.

“The keel of the Philip was laid at Bath, Maine, September 1, 1917. It was launched July 25, 1918, and placed in commission August 24, 1918. It was named in honor of Rear Adm. John Woodward Philip, a native of New York State who died in 1900 at the age of 60 and after a most distinguished career in the Navy. He performed gallant services in the Civil War, was courageous in action in China and was advanced in rank for gallantry while in command of the battleship Texas during the engagement of the American and Spanish forces at Santiago, Cuba, in 1898.

“Burrow also told of the happy days he had experienced during the last nine months, while in command of the Philip, and said although the vessel was declared over age in August, 1930, it had outlasted its allocated time and ‘still had a good fight in it.’ He also told of the excellent gunnery record made during the present fiscal year by the Philip, its other records and achievements. He was given three cheers by his small contingent, those remaining on board to place the vessel out of commission.

“Only three officers remained. Aside from the commanding officer they were Lt. (jg) F. E. Wilson and Ens. D. L. Cordiner. Lt. H. E. Day was detached March 31 and now is on duty at the bureau of operations in Washington, Lt. E. B. Taylor was detached last January and is now executive officer of the Perry and Ens. John Stuart was detached January 1, and is now attached to the Dallas.

“The last member of the crew, aside from the captain, to leave the ship was ‘Lettle Jughaid, the bull terrier mascot of the Philip. He is being transferred, record and all, to the destroyer Borie.”

Career

He was commanding officer of USS Philip (DD 76) from July 10, 1936 to March 5, 1937. In 1940 he was serving aboard the USS West Virginia as the Damage Control Officer.

Navy Directories & Officer Registers

The "Register of Commissioned and Warrant Officers of the United States Navy and Marine Corps" was published annually from 1815 through at least the 1970s; it provided rank, command or station, and occasionally billet until the beginning of World War II when command/station was no longer included. Scanned copies were reviewed and data entered from the mid-1840s through 1922, when more-frequent Navy Directories were available.

The Navy Directory was a publication that provided information on the command, billet, and rank of every active and retired naval officer. Single editions have been found online from January 1915 and March 1918, and then from three to six editions per year from 1923 through 1940; the final edition is from April 1941.

The entries in both series of documents are sometimes cryptic and confusing. They are often inconsistent, even within an edition, with the name of commands; this is especially true for aviation squadrons in the 1920s and early 1930s.

Alumni listed at the same command may or may not have had significant interactions; they could have shared a stateroom or workspace, stood many hours of watch together… or, especially at the larger commands, they might not have known each other at all. The information provides the opportunity to draw connections that are otherwise invisible, though, and gives a fuller view of the professional experiences of these alumni in Memorial Hall.

January 1921

Ensign, USS Tennessee


Others at this command:

January 1922

Ensign, USS Young

May 1923

Ensign, USS Young

July 1923

Ensign, USS Young

September 1923

Lieutenant (j.g.), USS Oklahoma


Others at this command:

November 1923

Lieutenant (j.g.), USS Oklahoma


Others at this command:

January 1924

Lieutenant (j.g.), USS Oklahoma


Others at this command:

March 1924

Lieutenant (j.g.), USS Oklahoma


Others at this command:

May 1924

Lieutenant (j.g.), USS Oklahoma


Others at this command:

July 1924

Lieutenant (j.g.), USS Oklahoma


Others at this command:

November 1924

Lieutenant (j.g.), under instruction, Naval Air Station Pensacola, Florida


Others at this command:

January 1925

Lieutenant (j.g.), USS MacLeish

March 1925

Lieutenant (j.g.), USS Camden

May 1925

Lieutenant (j.g.), USS Camden

July 1925

Lieutenant (j.g.), USS Camden

October 1925

Lieutenant (j.g.), USS Camden

January 1926

Lieutenant (j.g.), USS Camden

October 1926

Lieutenant (j.g.), USS Zeilin

January 1927

Lieutenant (j.g.), USS Zeilin

April 1927

Lieutenant (j.g.), USS Zeilin

July 1929

Lieutenant, executive officer, USS Putnam

October 1929

Lieutenant, executive officer, USS Putnam

January 1930

Lieutenant, executive officer, USS Putnam

April 1930

Lieutenant, executive officer, USS Hale

October 1930

Lieutenant, executive officer, USS Hale

January 1931

Lieutenant, executive officer, USS Hale

April 1931

Lieutenant, executive officer, USS Hale

July 1931

Lieutenant, executive officer, USS Hale

October 1931

Lieutenant, executive officer, USS Hale

January 1932

Lieutenant, executive officer, USS Hale

April 1932

Lieutenant, executive officer, USS Hale

October 1932

Lieutenant, Naval Training Station, San Diego, California


Others at this command:

January 1933

Lieutenant, Naval Training Station, San Diego, California


Others at this command:

April 1933

Lieutenant, Naval Training Station, San Diego, California


Others at this command:


Others at or embarked at this command:

LCDR Samuel Moore '13 (Recruiters School, Naval Training Station, San Diego, California)

July 1933

Lieutenant, Naval Training Station, San Diego, California


Others at this command:


Others at or embarked at this command:

LCDR Samuel Moore '13 (Recruiters School, Naval Training Station, San Diego, California)

October 1933

Lieutenant, Naval Training Station, San Diego, California


Others at this command:


Others at or embarked at this command:

LCDR Samuel Moore '13 (Recruiters School, Naval Training Station, San Diego, California)

April 1934

Lieutenant, Naval Training Station, San Diego, California


Others at this command:


Others at or embarked at this command:

LCDR Samuel Moore '13 (Recruiters School, Naval Training Station, San Diego, California)

July 1934

Lieutenant, flag secretary, Minecraft, USS Oglala

October 1934

Lieutenant, flag secretary, Minecraft, USS Oglala

January 1935

Lieutenant, flag secretary, Minecraft, USS Oglala

April 1935

Lieutenant, flag secretary, Minecraft, USS Oglala

October 1935

Lieutenant, flag secretary, Destroyers, Scouting Force, USS Raleigh

January 1936

Lieutenant, flag secretary, Destroyers, Scouting Force, USS Raleigh

April 1936

Lieutenant, flag secretary, Destroyers, Scouting Force, USS Raleigh

July 1936

Lieutenant, commanding officer, USS Philip

January 1937

Lieutenant Commander, commanding officer, USS Philip

April 1937

Lieutenant Commander, Naval Training Station, San Diego, California

September 1937

Lieutenant Commander, Naval Training Station, San Diego, California

January 1938

Lieutenant Commander, Naval Training Station, San Diego, California

July 1938

Lieutenant Commander, executive officer, USS Kanawha


Others at this command:

January 1939

Lieutenant Commander, executive officer, USS Kanawha


Others at this command:

October 1939

Lieutenant Commander, executive officer, USS Kanawha

June 1940

Lieutenant Commander, USS West Virginia


Others at this command:


Others at or embarked at this command:

CAPT Isaac Kidd '06 (Battleship Division 4)
LT Roderick Rooney '29 (Battleship Division 4)
LTjg Ralph Beacham '35 (Observation Squadron (VO) 4)

November 1940

Lieutenant Commander, USS West Virginia


Others at this command:


Others at or embarked at this command:

RADM Isaac Kidd '06 (Battleship Division 4)
LT Roderick Rooney '29 (Battleship Division 4)
LTjg Ralph Beacham '35 (Observation Squadron (VO) 4)

April 1941

Lieutenant Commander, USS West Virginia


Others at this command:


Others at or embarked at this command:

RADM Isaac Kidd '06 (Battleship Division 4)
LTjg Ralph Beacham '35 (Observation Squadron (VO) 4)


Class of 1921

John is one of 32 members of the Class of 1921 on Virtual Memorial Hall.

The "category" links below lead to lists of related Honorees; use them to explore further the service and sacrifice of the alumni in Memorial Hall.